S obzirom na to da je u ovom slučaju bila riječ o malo više od kilograma kokaina pretpostavlja se da je odredište za drogu bilo u Hrvatskoj dok znatno veće količine idu pomorskim putem, rekla je reporterka RTL-a Ivana Ivanda Rožić koja je razgovarala s Goranom Laušom, voditeljem Odjela kriminaliteta droga PU zagrebačke.
"Moram napomenuti da je zaprimljenom informacijom putem međunarodne policijske suradnje o putniku na letu iz Lisabona za Zagreb koji možebitno krijumčari drogu. Saznanja smo odmah proslijedili policijskim službenicima na Plesu koji su dalje planirali poduzimanje radnji zajedno sa carinskim službenicima. Nakon što su detektirali putnika, izvršili su carinski pregled gdje su našli 24 ampule za koje se posumnjalo da se u njima nalazi kokain. Pretpostavljalo se da osoba i dalje u tijelu ima određenu količinu droge nakon čega je policija uputila u KBC Zagreb radi utvrđivanja ima li ampule u sebi, ali i radi zaštite zdravlja", kazao je Lauš.
Objasnio je potom zašto je mula uhićena na mjestu događaja, umjesto da ju je policija pratila kako bi saznala kome je droga namijenjena.
"Moram napomenuti da policija i carina na dnevnoj bazi zaprima više informacija i dolaze do puno veće brojke potencijalnih osoba koje krijumčare drogu. Da bi detektirali osobu i potvrdili saznanja moraju poduzeti radnje koje uključuju pregled na graničnom prijelazu. Ako dođe do potvrde saznanja, moraju se zadovoljiti drugi uvjeti da bi se konkretno poduzimale dokazne radnje. I također, to ovisi o suradnji te osobe", objasnio je Lauš pa dodao da je procjena vrijednosti droge koju je mula prenosila bila 40 tisuća eura.
Osvrnuo se i na razloge zbog kojih se odlučuju prenositi drogu.
"Osobe koje su angažirane za prijenos droge rade to radi imovinske koristi, ali bilježimo slučajeve kad su te sobe prisiljene to raditi radi bojazni za obitelj. Te osobe u većini slučajeva ne znaju kome trebaju isporučiti drogu, već dobiju samo određenu lokaciju hotela gdje trebaju odsjesti. nakon što se organizatori uvjere da je osoba u hotelu, tek onda dobivaju konkretne upute kome je trebaju predati"
Lauš je dodao i da se velike količine droge ne mogu suzbijati racijama.
"Za to postoje dugotrajnija istraživanja jer jedino na takav način možemo i zaplijeniti veću količinu droge i maknuti ju s ceste te utvrditi veći broj osoba koje sudjeluju u toj organizaciji. Prvenstveno, kontinuiram istraživanjem se može postići određeni pomak u vidu ponude. Samim time, mislim da svi mi u lancu otkrivanja trebamo dati jasnu poruku da se to ne isplati i da kazne moraju biti primjerene."