Crnojino prebivalište razotkrilo se nedugo nakon što je imenovan ministrom branitelja, te se ispostavilo da je prijavljen na adresi u Samoboru, Gradna 85b, na kojoj je samo baraka u kojoj se evidentno ne može živjeti.
Izbjegao prirez u Zagrebu
No, Crnoji je adresa u Samoboru pomogla da izbjegne plaćanje zagrebačkog prireza, a on sam objašnjavao je kako se tamo prijavio jer je planirao na toj adresi graditi obiteljsku kuću. Za nekretninu je podigao i namjenski kredit, no građevinsku dozvolu nije ishodio. Čak je uvjeravao javnost da je s novcem od kredita mogao slobodno raspolagati.
Sve sumnje oko Crnoje istražilo je Općinsko državno odvjetništvo u Novom Zagrebu koje je početkom ovog mjeseca dobilo dokumentaciju što je prikupljena o slučaju bivšeg ministra branitelja.
Danas je službeno potvrđeno da je Crnoja, čije se ime u priopćenju ne navodi, ispunjavao sve formalne uvjete za dobivanje stambenog kredita kao i ustup građevinskog zemljišta za izgradnju obiteljske kuće na području Grada Samobora.
Prekršio ugovore, no to nije kazneno djelo
No, tijekom provedenog postupka je utvrđeno kako je obveze iz Ugovora o ustupanju građevinskog zemljišta prekršio. Nije poštivao ni obveze iz Ugovora o stambenom kreditu, no ti Crnojini potezi ne predstavljaju kazneno djelo.
"Kršenje ovih ugovornih obveza daje mogućnost ugovornim stranama, a u ovom slučaju riječ je o Ministarstvu branitelja, Gradu Samoboru i Hrvatskoj poštanskoj banci, da pokrenu odgovarajuće postupke, odnosno da raskinu ugovore sa Crnojom", objašnjeno je iz Općinskog državnog odvjetništva u Novom Zagrebu.
Lažno prebivalište
Ipak, tijekom istraživanja utvrđeno je da je Crnoja prekršio članak 16. stavak 1. točku 4., te Članak 10. stavak 1. Zakona o prebivalištu, odnosno da je lažno prijavio prebivalište na adresi u Samoboru. Zakon za to predviđa novčanu kaznu od 500 do 5000 kuna, te je Općinsko državno odvjetništvo u Novom Zagrebu zaključilo kako bi Crnoju bilo primjereno kazniti s tri tisuće kuna.
On na ovaj obvezni prekršajni nalog ima pravo prigovora.