Podatke je naveo u ponedjeljak načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa Boris Orlović na tematskoj konferenciji za novinare u Ravnateljstvu policije pod nazivom stradavanje vozača mopeda i motociklista.
Ustvrdio je da su vidljivi pomaci na bolje, napominjući da su motoristi, uz pješake, najranjivija skupina sudionika u prometu, napominjući da često i sami svojom vožnjom ugrožavaju sebe i druge. Tome u prilog naveo je da su motoristi skrivili oko 55 posto prometnih nezgoda u kojima su sudjelovali.
Orlović je naglasio da su poduzeli niz preventivnih mjera ove godine uoči sezone motociklista kako bi, među ostalim, nakon zimske sezone ponovno ukazali ostalim sudionicima u prometu na njihovu pojavu na prometnicama u većem broju i potrebnu pojačanu pozornost.
Također se provode edukativne akcije s motociklistima, moto udrugama, auto školama i stanicama za tehnički pregled. Apelirajući na motocikliste da moraju imati ispravan motocikl i koristiti odgovarajuću zaštitnu opremu, Orlović je najavio je strožu kontrolu poštivanja prometnih propisa.
Voditelj Odjela za prometnu preventivu Ravnateljstva policije Josip Mataja naveo je da je u prva četiri mjeseca ove godine u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem bilježi smanjenje broja nesreća u kojima su sudjelovali motociklisti sa 864 na 563 (34,8 posto) te poginulih za 2 (11,1 posto), teško ozlijeđenih za 52 (27,1 posto) i lakše ozlijeđenih za 160 (40,4 posto).
Ukupan broj poginulih u prometnim nezgodama u prošloj godini sa 548 osobama gotovo je na razini 1965. godine (543), od kada se bilježi rast.
Mataja je naglasio da postoje mogućnosti za daljnje smanjenje smrtno stradalih kojih je u 2009. poginulo je 12,5 osoba na 100 tisuća stanovnika, a prema nacionalnoj strategiji do 2010. cilj bio svesti taj broj na 10.
Na konferenciji je pokazana propisana potrebita oprema koju trebaju koristiti motociklisti i ispravan motocikl, a novinarima je pojašnjen i sindrom "bijelog kombija", jer je statistički dokazano da je upravo takvo vozilo najčešće pogubno za motocikliste.