Originalnu skulpturu kipar je modelirao 2002. godine, a njezina se vrijednost procjenjuje na 130 tisuća kuna.
Iako policija zasad osumnjičene ne dovodi u vezu, povezani su barem što se tiče načina djelovanja. D.G. (45), inače kustos i suvlasnik galerije, nabavio je od nepoznate osobe krivotvorinu navedene skulpture i u lipnju 2009. ponudio je kupcu u zamjenu za umjetničke slike vrijedne 70 tisuća kuna. Kupac, želeći se uvjeriti u autentičnost djela, skulpturu je odnio sinu Dušana Džamonje, koji je ustanovio da je riječ o krivotvorini, piše Večernji list.
Autorov sin tada nije prijavio krivotvorenje, no kada mu je u veljači ove godine na vrata pokucao novi kupac s istim upitom, da provjeri je li skulptura MSKG-XVII koju je namjeravao kupiti od osumnjičenog D.S. (50), inače predsjednika udruge koja okuplja umjetnike, u zamjenu za umjetničke slike vrijedne oko 20 tisuća kuna, uistinu prava, Džamonjin sin prijavio je slučaj policiji.
Krivotvorene skulpture izuzetno su dobro izrađene i golim okom nije bilo lako utvrditi da se ne radi o autentičnim djelima proslavljenog kipara. Osumnjičene je odala razlika u obradi površine, boja ljepila, struktura kamena i vjerojatno glavni nedostatak, krivotvorene skulpture nisu imale olovni žig kao autorov potpis.