U pitanju su sumnje u ozbiljnu spregu Sinovčića s policijskim i pravosudnim dužnosnicima u Zadru, ali i šire u Dalmaciji. Zbog toga ovaj sudski postupak nije dodijeljen Županijskom sudu u Splitu, već je ocijenjeno da ga je potrebno uputiti na neki drugi sud nadležan za postupke što ih pokreće USKOK. Tako je slučaj stigao u Zagreb.
Utjecaj u cijeloj Dalmaciji
Kada je optužnica podignuta, glavni održavni odvjetnik Dinko Cvitan tražio je od Vrhovnog suda RH da prebaci slučaj iz Splita. Za to je naveo i vrlo konkretne sumnje do kojih se došlo policijskim kriminalističkim istraživanjima, te analitičkim obradama kriminalističko-obavještajnih podataka.
Naime, na osnovu njih, tvrdi Cvitan, utvrđeno je da Sinovčić već dulje vrijeme poduzima niz kriminalnih aktivnosti. One nisu bile ograničene samo na grad Zadar i njegovu okolicu, već su bile rasprostranjene po cijeloj Dalmaciji.
DINKO CVITAN PORUČIO POLITIČARIMA: Glavni održavni odvjetnik mora biti politički neovisan
Pritisak preko vlastitih medija
Sinovčić je prema dostupnim informacijama, sve to radio isključivo kako bi povećao vlastito bogatstvo. Pri tome je obilato koristio i medije u svom vlasništvu. Poznato je da je Sinovčić bio vlasnik televizije Vox, tjednika Vox i Zadarskog regionala. Kroz vlastite medije, upozoreno je u zahtjevu da se slučaj prebaci sa Županijskog suda u Splitu, Sinovčić je pritiskao i druge medije, odnosno njihove novinare koji su pisali o sumnjama u njegove malverzacije.
Išao je, sumnja se, i dalje, te je tu svoju financijsku moć koristio i kako bi ostvario utjecaj i u određenim institucijama.
Pozivi policiji
Agrumentirajući svoj zhtjev da se zbog afere Ribar postupak ne bi trebao voditi na Županijskom sudu u Splitu, glavni državni odvjetnik upozorava i na kontakte između Sinovčića s inspektorima u Policijskoj upravi zadarskoj. Preko njih je, naime, pokušavao doći do istražitelja u Policijskom nacionalnom uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK), točnije u njegovoj službi u Splitu. Želio je na taj način omesti kriminalističko istraživanje što je protiv njega provođeno.
Cvitan je svoj zahtjev argumentirao još jednom ozbiljnom optužbom, a riječ je o telefonskim kontaktima Sinovčića s pojedinim pravosudnim dužnosnicima u Zadru. Iako nije precizirano o kome se točno radi ova su saznanja Državnog odvjetništva, bila dostatna Vrhovnom sudu RH da prihvati zahtjev za premještanjem slučaja sa Županijskog suda u Splitu. Donijeta je odluka da se postupak protiv Sinovčića i ostalih vodi u Zagrebu.
Mamiću će se suditi u Osijeku zbog poznanstava sa zagrebačkim sucima
Nedavno je pak, 'slučaj Mamić', milijunska afera u kojoj su optuženi Zdravko i Zoran Mamić, poreznik Milan Pernar i bivši direktor Dinama Damir Vrbanović iz Zagreba premješten u Osijek. Riječ je o optužnici kojom ih se tereti da su Dinamo oštetili za nešto manje od 116 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.
Istraga je doduše vođena u Zagrebu, ali je na zahtjev glavnog državnog odvjetnika Cvitana, sudski proces prebačen u Osijek.
"Glavni državni odvjetnik RH zatražio je od predsjednika Vrhovnog suda RH suglasnost, a prijedlog je obrazložio time što iz javno dostupnih podataka proizlazi da suci Županijskog suda u Zagrebu Jasna Smiljanić, Ivan Turudić i Ivica Veselić poznaju drugookrivljenog Zdravka Mamića, trećeokrivljenog Zorana Mamića te četvrtookrivljenog Damira Vrbanovića.
Ne žele da se sumnja u suce
Ivica Veselić je predsjednik, Jasna Smiljanić sutkinja Arbitražnog suda Hrvatskog nogometnog saveza dok je trećeokrivljeni Zoran Mamić prvi dopredsjednik, a Vrbanović izvršni direktor HNS-a. Osim toga, suci Smiljanić i Turudić su suci Odjela za predmete USKOK-a koji do sada nisu sudjelovali u donošenju odluke vezane uz navedeni predmet”, stajalo je u odluci predsjednika Vrhovnog suda RH Branka Hrvatina kojom se željela otkloniti i najmanja sumnja u nepristranost sudaca.
Branko Hrvatin