OVO BOLI... /

Bacio 29.000 eura u dim! Nasjeo na spletku neznanca preko interneta i vjerovao u laku zaradu...

Image
Foto: Shutterstock / Ilustracija

Međimurac je povjerovao u lažnu priču te je mislio da ulaže u kriptovalute. Htio je isplatiti zaradu, ali su prvo tražili da plati porez, pa i jest. A onda je shvatio da je namagarčen...

22.11.2023.
11:08
Shutterstock / Ilustracija
VOYO logo

Međimurska policija zaprimila je prijavu 46-godišnjaka koji je osta bez 25 tisuća eura koje je lakovjerno uplaćivao misleći da će zaraditi na kriptovalutama.

On je početkom veljače preko jedne internetske stranice stupio u kontakt s nepoznatom osobom. Stranac ga je nagovorio da više puta kupi kriptovalute u ukupnom iznosu od 25.000 eura. "Na kriptoplatformi, na kojoj je deponirao kupljenu kriptovalutu, uvidio je kako mu se dobit višestruko povećala te je zatražio njenu isplatu. Odmah potom primio je poruku da mora platiti porez u iznosu od 18.750 eura u kriptovalutama. Skupio je i uplatio dio tog iznosa Kriptoplatforme na zatraženi račun, ali je i nakon te uplate primio novu poruku da mora uplatiti još 5.000 eura, kao dodatni depozit. Tada je shvatio kako je prevaren", navode u policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je prijavio policiji, a lakovjerni muškarac sveukupno je ostao bez 29.000 eura. U policiji ističu da je takva vrsta računalnih prijevara posljednjih godina sve učestalija. Zato je policija dala nekoliko savjeta kako se zaštititi kod trgovanja kriptovalutama.

Image
POLA GODINE OD PROPASTI /

Uhićen Luka Burazer kojeg stotine optužuju za kripto prevaru tešku na desetke milijarde eura. Skrivao se kod kuće?

Image
POLA GODINE OD PROPASTI /

Uhićen Luka Burazer kojeg stotine optužuju za kripto prevaru tešku na desetke milijarde eura. Skrivao se kod kuće?

"Kod ponuda vezanih za kriptovalute važno je, prije bilo kakvih ulaganja, provjeriti imaju li društva koja nude ovakve usluge dozvolu za poslovanje na području Republike Hrvatske i dobro se posavjetovati sa stručnim osobama prije samog ulaganja u kojima se obećava velika i brza zarada. Osim lažnih stranica, koje djeluju uvjerljivo i legitimno, od osoba se u prvom koraku traži instaliranje aplikacije koje omogućuju kontrolu nad vašim računalom, a potom, ako je riječ o prijevari, nakon instaliranja raznih lažnih platformi koje prikazuju lažno stanje o ostvarenoj zaradi, potencijalne žrtve potiče se na daljnja ulaganja, čime se žrtve dovodi do sve većih iznosa za koji će na kraju biti prevareni", navode u policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stranica za ulaganje ima puno, one se stalno gase i nastaju nove. Zato je najbolje, navode u policiji, prije ulaganja malo istraživati, raspitati se. "Lažne stranice najčešće će već u samoj internetskoj tražilici ponuditi objave u kojima ljudi putem komentara iznose svoja negativna iskustva i te stranice prijavljuju kao prevarantske. Iznimno je važno da se tijekom komunikacije ne dostavljaju povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, zaporke aplikacija internetskog bankarstva, kao i drugi podaci vezani za autorizaciju bankovnih transakcija", ističu u policiji.

Na kraju ističu da prijave policiji bilo kakvu sumnju u prijevaru.

Podsjetimo i da je prije nekoliko dana policija na riječkom području uhitila nekoliko osumnjičenika za najveću kriptomuljažu tešku više od 18 milijuna eura. Prevaranti su lakovjerne nagovarali da sklope tipski ugovor o ulaganju u kriptovalute, a potom bi nekima čak isplaćivali zaradu stvarajući privid legitimnog posla.

Prije oko pola godine prevaranti su ugasili poslovanje i mailom obavijestili ulagače da prestaju s radom. Do danas se javilo više stotina građana koji su u kriptovalute uložili i svoje životne ušteđevine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO Riječi prevaranti Luka Burazer i Eugen Travalj dovedeni pred suca istrage

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo