A gdje su vidjeli da Sanader vadi bateriju?

18.11.2011.
10:59
VOYO logo

Uoči nastavka suđenja bivšem premijeru Ivi Sanaderu, koje je trebalo započeti danas u 9.30 sati, na zagrebački Županijski sud stigla je dojava o postavljenoj bombi. Pokazala se lažnom. Zgrada suda bila je evakuirana, pa je i početak suđenja odgođen, a sudac Turudić našalio se zbog cijele situacije.

Ipak, suđenje je nastavljeno nešto poslije 11 sati, a za jučerašnje ročište najznačajnija je činjenica da je sud, unatoč protivljenju obrane, odlučio prihvatiti kao dokaz snimku sastanka Sanadera i Hernadija iz restorana Marcellino. Prikazivanje snimke nije uznemirilo okrivljenika Ivu Sanadera, koji ju je mirno odgledao. Njegovi odvjetnici ustvrdili su kako je snimka 'kraćena' i da u originalu traje oko dva sata. Na snimci iz Marcellina, suprotno pisanju medija, ne vidi se kako Sanader vadi bateriju iz mobitela, rekao je njegov odvjetnik Goran Suić. Suđenje se nastavlja u četvrtak u 11 sati, kad će sa svjedočenjem nastaviti Mate Granić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://www.youtube-nocookie.com/v/TNpGn-w6OeM?version=3&hl=en_US

Događaje na Županijskom sudu pratili ste na Danas.hr-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić: Preživjeli smo bombe, a i petak je, nastavljamo u četvrtak

14:24 Današnje ročište je prekinuto, Mate Granić će nastaviti svjedočiti sljedećeg četvrtka.

"Svašta smo preživjeli danas, i bombe, a i petak je", rekao je sudac Turudić.

14:18 "Sljedeći put sam vidio Kulterera kad je kredit odobren", rekao je Granić te naveo kako je s njim razgovarao i o stanju u BiH.

Kaže da se sa Kultererom sastao u listopadu, ali i kasnije u restoranu Paviljon na Sanaderovu inicijativu da razgovaraju o širenju Hypa na BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imate li račun?", upitao je Turudić, na što su se svi u sudnici stali smijati.

14:10 Granić je svjedočio i o sastanku u Ministarstvu vanjskih poslova na kojemu je bio Kulterer zajedno s još dva-tri člana banke. Kaže da su hrvatsku stranu predstavljali on i Sanader. Na sastanku je dogovoreno da će Sanader nastaviti pregovore s Hypo bankom. Granić je prihvatio Turudićevu opservaciju kako je bilo ispod njegove tadašnje pozicije da se sastaje s predstavnicima jedne banke u usponu, ali je objasnio da je to bilo zbog Mockove preporuke i činjenice da je to prva banka koja je Hrvatskoj pristala dati povoljan kredit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14:06 "Hypo je tada bila banka u usponu. Nisam znao Mockov motiv, pretpostavljam da ga je kontaktirao moj prethodnik. Mock je govorio o kreditu za kupnju veleposlanstva", posvjedočio je Granić.

14:00 "Ne sjećam se jesmo li pismeno odgovorili na pismo namjere. Sanadera sam zadužio za sve vezano za Hypo banku, nakon što sam Tuđmana obavijestio o pismu Aloisa Mocka", rekao je Granić.

13.56 Granić govori kako je Hrvatska 1994. i 1995. godine imala loš kreditni rejting, da su kamate u hrvatskim bankama bile od 17 do 20 posto, da Hrvatska nije bila članica MMF-a i Svjetske banke. Godine 1994. dobio je pismo od Aloisa Mocka da ima 'jedna mala ambiciozna banka koja bi dala kredit'. Predsjednik je podržao inicijativu i predložio mu da Sanader vodi pregovore. To je, kaže, bilo logično, jer je radio u Austriji, odlično pisao njemački, a on je bio odsutan 200 dana godišnje.

13:48 Počinje svjedočenje Mate Granića, nekadašnjeg Sanaderova šefa u Ministarstvu vanjskih poslova. Turudić je zabranio Granićevoj pratnji, zamjeniku u firmi, da bude u sudnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne bavite se nebitnim stvarima i ne upadajte u riječ, jer da vam to dopustim ovo bi se pretvorilo u pijacu, vašar!13:40Prodanović je odgovornost za bavljenje nebitnim detaljima svalio na tužiteljstvo, jer je, kaže, obrana samo reagirala na njihove navode.

13:30 Odvjetnika Prodanovića zanimalo je kakvo je bilo Laxino imovinsko stanje. Tafra kaže da nije bio siromašan i da je ispred kuće u Brazilu imao bazen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader ulaže prigovor na istinitost iskaza Tafre u dijelu gdje govori o susretu u restoranu Opatija u Splitu, jer Tafra nikad nije bio dio njegovog društva, niti mu je pričao o Laxi.

Primjedbu ima i na susret na Britanskom trgu, jer to nije istina.

"Nisam mu ni mogao reći za tu zgradu, jer se nismo ni susreli, ja sam bio intendant HNK u Splitu i nisam imao zašto dolaziti u Zagreb. Budući da se nismo susreli na Britancu, onda nije moglo ni doći do tog da me upoznao s Laxom", kazao je Sanader.

Sanader: Do susreta na Britancu nikad nije došlo

13:26 Sanader objašnjava da nikada Tafru nije upoznao na Britancu niti se u tim zgradama moglo spavati, osim ako niste dužnosnik Sabora ili Vlade jer nije bio ni u Saboru ni u Vladi. Tafra kaže da je možda i posjetio nekog u toj zgradi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne bavite se nebitnim stvarima i ne upadajte u riječ, jer da vam to dopustim ovo bi se pretvorilo u pijacu, vašar!", upozorio je Turudić kada se počelo predetaljno raspravljati o zgradi.

"Niste mi prvi put upali u riječ, ometate me dok unosim u zapisnik i pazim na svaki zarez, da vas ne bih oštetio", kaže Turudić Sanaderu, dodajući da mu se zbog toga obraća povišenim tonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13:20 Sanader ispituje Tafru i zanima ga kako ga je mogao pitati da ga upozna s Laxom, ako mu nije rekao njegovo ime. Tafra kaže da je o njemu govorio kao o 'osobi'.

"Rekli ste u iskazu da smo se navodno sreli 1991., pa onda 1992. na Britancu, pa sad spominjete i 1993. Na Britancu sam, kažete, bio tamo jer sam odsjeo u zgradi gdje odsjedaju Dalmatinci koji ne borave u hotelu", pitao je Sanader.

"Ni dan-danas ne znam koja je ta zgrada, samo se sjećam da je bio tamo negdje preko puta", kaže Tafra.

Je li napravljena masonska loža za Hrvatsku?

13:16 Ima li Tafra saznanja da je Laxa došao osnovati masonsku ložu u Hrvatskoj, pitala je Sloković. Tafra kaže da mu je Laxa rekao da bi trebalo napraviti nacionalnu ložu, ne da je ovisna o nekim drugima. Turudić ga je pitao je li napravljena ta loža, vi ste stručnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne znam", kaže Tafra. "Šteta", kaže Turudić.

Zabranio je pitanje je li u Klagenfurtu osnovana loža za područje bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13:10 Sloković pita zašto je u iskazu tvrdio drugačije u pogledu datuma, npr. da se zadnji put s Laxom vidio 1995. godine. Tafra kaže da se naknadno, kod kuće, sjetio da je to moglo biti 1993. godine.

Tafra kaže da USKOK-u jednostavno nije mogao točno reći jer je bilo davno, pa je u pismenom iskazu rekao da je Sanadera i Laxu upoznao 1991. Laxa mu nakon upoznavanja Sanadera njega uopće nije spominjao. Tafra je rekao da se ne sjeća što je Sanader radio na Britancu tada, čini mu se da je odsjeo u nekom hotelčiću ili prenoćištu.

13:00 Sloković je pitala Tafru ima li kakvih dokaza da je Laxa bio povjesničar ili da je bio mason.

"Laxa mi rekao da je visokopozicioniran u velikoj engleskoj loži. G. Will Reed i Laxa su dali dokumentaciju, ali nisam upoznao Reeda. Čuo sam da je tajnik u loži", kazao je Tafra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12:56 Tafra se ne sjeća da je Laxa ikada spominjao Matu Granića.

Kako su Sanader i Laxa razmijenili telefonske brojeve

12:53 Tafra je posvjedočio kako je slučajno spomenuo da će možda od uglednog iseljenika dobiti povijesnu dokumentaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne vjerujem da je to itko i registrirao, pričali smo o tisuću tema. Na tom susretu na Britancu, Sanader mi je rekao da bi volio upoznat Laxu, pa sam ih upoznao sutra ili preksutra, jer sam se sastajao s njim u Interkontiju. Primijetio sam da su razmijenili telefonske brojeve. I to je bilo to. Intenzivno sam razmišljao o tome kad je to moglo biti, prilično sam siguran da je to bilo nekad od 1992. do svibnja 1993. Nakon toga Laxu nisam vidio. Sanader mi nije spominjao Laxu. Slučajno sam se susreo sa Sanaderom koji mi je rekao da je "onaj stari interesantna povijesna ličnost".

Sanader mi je rekao da bi volio upoznat Laxu, pa sam ih upoznao sutra ili preksutra, jer sam se sastajao s njim u Interkontiju. Primijetio sam da su razmijenili telefonske brojeve. 12:41 Kreće svjedočenje Roberta Tafre, kojeg ispituju o njegovim vezama a Eugenom Laxom. Tafra kaže da ga je upoznao na preporuku prijatelja iz Splita jer ga zanima povijest Hrvatske, pa mu je ovaj ponudio povijesnu dokumentaciju za knjigu.

Sastanak im je zakazao Ivan Mužić iz Splita 1992. godine. Laxi je on bio interesantan jer je bio ugledni hrvatski iseljenik. Laxa je, po sjećanju Tafre, živo tada u Parizu, bavio se poviješću i pisanjem.

"Dok ja nisam upoznao Sanadera i Laxu, ne znam jesu li se imali prilike sresti. Prošlo je skoro 20 godina, iznenadio sam se zbog poziva USKOK-a i pokušao sam se prisjetiti što se događalo u ono doba. To je bio jedan sasvim slučajan i beznačajan susret na Britancu, kaže Tafra o susretu Laxe i Sanadera. Slučajno sam sreo Sanadera tamo, nismo bili ni sami, niti smo se svakodnevno sastajali. Nekad smo poslije večere pričali o ratu, nestanku struje, tome što nije bilo oružja, o kaosu, općim temama", rekao je Tafra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljici žao što snimka nije dulja

12:38 Tužiteljica Laptoš samo podsjeća da je račun u restoranu podmiren karticom Roberta Ježića. Kazala je da joj je žao što snimka nije dulja, no da je snimka u ovom obliku bila dostupna. Sloković traži da se u četvrtak očituje o Kultererovom pismu, koje je jučer predano kao dokaz, jer se nisu konzultirali sa Sanaderom. Smatraju da iz tog dokaza proizlaze dodatni dokazi. Moli sud da im se dopusti da idućeg četvrtka predaju kakav novi dokaz vezano za to pismo.

Sloković je najavila da će tražiti integralnu snimku kako bi se vidjelo je li ono što je Ježić tvrdio točno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Turudić upitao je želi li stanku da se konzultiraju sa Sanaderom, a Sanader je odmahnuo glavom i rekao: "Ne, ne."

12:36 Sloković kaže da se ne vidi da je Ježić bio tamo, a iz tiska je doznala da traje dva sata. Turudić se apsolutno slaže s obranom da su članak u Jutarnjem i popratni strip potpuno neprihvatljivi.

Nismo vidjeli integralnu snimku, niti smo vidjeli tko je dolazio i odlazio, te vjerujemo da je to u interesu Ježića.

Projekcija u sudnici

12:28 Sanader mirno gleda snimku u sudnici. Na snimci se vidi kako objašnjava nešto Hernadiju i dodaje mu nešto preko stola. Sloković kaže da se radi o dijelu snimke koja je montirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nismo vidjeli integralnu snimku, niti smo vidjeli tko je dolazio i odlazio i vjerujemo da je to u interesu Ježića. On se uopće ne vidi tamo. Snimka traje dva sata. Čini se da to samo služi provjeri iskaza gospodina Ježića", kazala je Sloković.

12:27 Vlasnik restorana Mario Čerhak neće svjedočiti da se vidi zašto nije uništio taj videozapis nakon isteka dvije godine. Turudić je to odbio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Eventualne povrede prava na privatnost nisu kontaminirale zakonitost dokaza kao takvog", zaključio je Turudić. U tijeku je pregledavanje snimke u sudnici.

12:24 Odbijen je prijedlog obrane za izdvajanje videozapisa! Vijeće smatra da je dokaz zakonit. Nije pribavljen kršenjem prava zaštićenih Ustavom i međunarodnim pravom. Snimka je nastala u javnom prostoru koji je vidljivo označen kao takav. Radi se o videu, ne o audiju, a ako bi imao i zvuk, to bi bio nezakonit dokaz.

To nije zaštićen prostor, posve je zamislivo da u tom prostoru mogu biti i drugi ljudi. Što bi se dogodilo da je snimljeno kazneno djelo ubojstvo, obično ubojstvo, recimo, na mah? Naravno da bi bio dokaz, obrazloženje je odluke.

Rasprava se nastavlja.

11:56 Na argument Laptoš da je zbog težine kaznenog djela povreda privatnosti manji problem, Sloković se usprotivila jer smatra da to može biti jedino u slučaju da se radi o iznimno teškom kaznenom djelu.

Određena je stanka radi donošenja odluke o tome hoće li snimka iz Marcellina biti korištena kao dokaz.

11:53 Tužiteljica Laptoš podsjeća da je snimka nastala u javnom prostoru, restoranu, na kojemu je istaknuto da je cijeli objekt pod videonadzorom. Tvrdi da su teške okolnosti počinjenog kaznenog djela zakonski opravdan razlog za unošenje snimke u dokazni materijal.

11:42 Nema primjedbi na dokaze, pa počinje rasprava o snimci iz Marcellina. Odvjetnica Jadranka Sloković ponavlja da je svrha te snimke trebala biti zaštita objekta i da je se nije smjelo čuvati ili koristiti u druge svrhe. Ponovila je tezu o prekršajnoj odgovornosti jer je snimku čuvao duže nego je to smio. Sloković, uz pozivanje na europsku sudsku praksu i konvencije, tvrdi da se podaci koji su pohranjeni u određenu svrhu mogu koristiti samo za tu svrhu. Ukratko, to je argumentacija obrane zbog čega snimka ne bi smjela biti prihvaćena kao dokaz.

Turudić se našalio zbog kašnjenja

11:08 Sudac Ivan Turudić se ispričavao zbog kašnjenja ročišta i našalio kazavši: "Nek' za svaki slučaj svatko pogleda ispod svog stola."

Ročište je počelo pregledom USKOK-ove dokumentacije. Ako se čitanje dokumentacije oduži, Mate Granić svjedočit će idućeg četvrtka u 11 sati. Svjedok Robert Tafra će biti ispitan danas.

Podsjetimo, na suđenju Ivi Sanaderu jedan od najočekivanijih svjedoka je ministar vanjskih poslova iz doba navodnog Sanaderovog primanja provizije od Hypa i potpisnik ugovora o spornom kreditu – Mate Granić, čije se svjedočenje nastavlja u četvrtak.

Upravo je Mate Granić imao ovlasti potpisati konačnu odluku o uvjetima pod kojima će se Hrvatska 1995. zadužiti kod tada male koruške banke, Nikica Valentićposvjedočio je i bivši hrvatski premijer Sanaderova obrana tvrdi i da je on također, za razliku od njihova branjenika, bio u poziciji da Hypu obeća ono što se Sanaderu stavlja na teret – povlašteni položaj Hypa na hrvatskom financijskom tržištu, budući da Sanader nije mogao znati da će biti premijer.

Na jučerašnjem ročištu, tužiteljica Tamara Laptoš u sudski je spis predložila pismo čelnika Hypa Wolfganga Kulterera, poslano prije izbora 2007. godine, u kojem ovaj tvrdi da je Robert Ježić Sanaderov najbolji prijatelj, koji je povezan i s SDP-om preko Slavka Linića, te preporučuje Upravi Hypo banke da s njim potpiše ugovor o lobiranju. Iako to možda baca svjetlo na Linića i Ježića, o kojem bi se moglo diskutirati, USKOK pismo smatra dokazom da je Sanader ispunio obećanje Hypu. Ono je prihvaćeno kao dokaz.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo