Nakon posjeta kinu, 13- godišnji dječak se s prijateljima vratio u kvart, utrkivali su se oko zgrade u Zagrebu u kojoj žive, nakon čega se dječak srušio. Kada ga je Hitna pomoć odvezla u bolnicu, ultrazvuk srca pokazao je miokardiopatiju, odnosno oštećenje srčanog mišića.
Unatoč dugotrajnoj reanimaciji, doktori na Rebru nažalost, nisu ga uspjeli spasiti.
Popio veću količinu energetskog pića?
Kako navodi Večernji list, dječak je navodno tog dana popio veću količinu energetskog pića. Liječnici naravno ne smiju govoriti o slučaju 13-godišnjaka kojeg, nažalost, nisu uspjeli spasiti, no pedijatar s Odjela za pedijatrijsku intenzivnu medicinu KBC-a Zagreb dr. Filip Rubić za Večernji istaknuo je opasnosti energetskih napitaka.
„Općenito govoreći, osim šećera koji nije dobar, za djecu problematični sastojci energetskih napitaka, koji bi mogli uzrokovati toksičnost, jesu kofein, taurin i L-karnitin. Prevelike doze tih sastojaka mogu izazvati neželjene nuspojave, odnosno mogu biti toksične za mladi organizam", rekao je.
'Djeca i mladi to ne bi trebali uzimati'
Ti sastojci ubrzavaju rad srca, čime cirkulacija kisika i hranjivih tvari postaje nedostatna organizmu što utječe, između ostalog, i na mozak, bubrege i jetru.
"Djeca i mladi to ne bi trebali uzimati jer je stimulans koji daju energetska pića nepotreban je za njihovu dob i njihove dnevne potrebe. U trgovini se može svašta kupiti, pa tako i proizvodi čija konzumacija u prevelikim dozama može biti otrovna. No ovo može i u malim dozama biti opasno", kazao je dr. Rubić za Večernji list.