KUCNUO JE ČAS /

Crkva nakon 60 godina prvi put 'slomila' Castra

Image
Foto: AP

Kubanski režim je prvi put nakon 60 godina dopustio procesiju kipa zaštitnice Kube. Kardinal Ortega je naglasio da taj događaj prikazuje ozračje promjena koje je vlada Raula Castra poduzela.

5.9.2011.
9:49
AP
VOYO logo

"Kucnuo je čas da havanska nadbiskupija dočeka Gospu od milosrđa", rekao je u nedjelju kardinal Jaime Ortega, primas kubanske katoličke crkve posljednjih 30 godina, po dolasku kipa u Madrugu, 65 km istočno od Havane.

Kardinal Ortega, nadbiskup Havane, u nedjelju je naglasio da taj događaj prikazuje ozračje promjena na Kubi zahvaljujući kojem je crkva već mogla pregovarati s komunističkim režimom o oslobađanju pedesetak političkih zatvorenika prošle godine.

Kardinal Ortega je također naglasio promjene koje je vlada Raula Castra poduzela u obrazovanju i gospodarstvu i njihove napore da svladaju zastarjele ideološke koncepcije.

Procesija je krenula 8. kolovoza iz Santiaga i proći će tisuće kilometara do Havana. Kip gospe od milosrđa je pod staklenim zvonom na kamionu uz pratnju policije na motorima uz sirene ušla u Madrugu, gdje su ju brojni vjernici dočekali uz cvijeće i pjesme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proslave koje okružuju događaj trajat će sve do 30. prosinca kada se Gospa od milosrđa vraća u nacionalno svetište El Cobre.

Zaštitnicom Kube, na zahtjev tamošnjih veterana rata za neovisnost, proglasio ju je 1916. godine papa Benedikt XV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
race of
7. I 8. OŽUJKA NE PROPUSTI!
VOYO logo
Još iz rubrike