Ciparska središnja banka je u četvrtak predložila da se pristupi restrukturiranju bankarskog sektora kojemu prijeti bankrot.
"Ta procedura konsolidacije će otkloniti opasnost stečaja banke i u cijelosti zaštititi sve osigurane pologe do 100.000 eura", rekao je guverner ciparske središnje banke Panicos Demetriades.
Glavni financijaši eurozone gorljivo su zagovarali zaštitu bankovnih pologa do 100.000 eura, nakon bure koju je podigao prvi prijedlog o oporezivanju svih pologa, a koji su podupirali tijekom vikenda.
Ciparski predsjednik Nicos Anastasiades se u četvrtak predvečer sastao sa svojim ministrima i predsjednicima političkih stranaka u predsjedničkoj palači u Nikoziji kako bi donijeli taj plan B, pošto je ciparski parlament odbacio prijedlog o oporezivanju pologa.
(Foto: AP)
Novi plan predviđa i uspostavu fonda solidarnosti za koji se još točno ne zna kako će izgledati.
Europljani i Međunarodni monetarni fond (MMF), drugi financijaš otoka, trebaju odobriti taj plan koji treba potvrditi prinos od 7 milijarda eura što će ga Cipar isplatiti u zamjenu za njihovu pomoć vrijednu 10 milijarda.
Prvi plan predviđao je da se 5,8 milijarda namakne nečuvenim i kontroverznim porezom na bankovne pologe, ali ga je u utorak odbacio ciparski parlament.
U očekivanju rješenja, sve banke u zemlji su zatvorene, a od 16. ožujka nije moguće plaćanje putem interneta.
"Ciparske vlasti moraju do utorka učiniti tri stvari: iznijeti vjerodostojan i provediv plan B koji će zamijeniti plan za spašavanje što ga je odbacio parlament, uvesti dugoročnu blokadu kapitala u bankama i pripremiti ujedinjenje dviju najvećih banaka u teškoćama", rekao je europski izvor koji je htio ostati anoniman.
Ako to ne učine, Cipar bi mogao izaći iz eurozone, upozorio je.
Plan B treba omogućiti otoku, snažno zahvaćenom grčkom krizom i gospodarskom recesijom, da spriječi slom jamčeći dugoročnu stabilnost svog gospodarstva. Ono se uglavnom temelji na turizmu i stranim ulaganjima, s obzirom na fiskalni režim sklon poduzetništvu.