Brisel insistira na Paradi ponosa

Održavanje Parade ponosa donelo bi veoma pozitivne poene Srbiji na njenom putu ka EU

17.2.2013.
21:39
VOYO logo

Predstavnici Evropske komisije koji su nedavno boravili u Beogradu u okviru Unapređenog stalnog dijaloga Srbije i EU naglasili su da će u narednim mesecima velika pažnja biti posvećena praćenju poštovanja prava seksualnih manjina, što bi podrazumevalo i održavanje Parade ponosa ove godine, kažu za Danas izvori u Briselu i Beogradu.

"EU smatra da je postojeća zakonska regulativa u domenu prava LGBT populacije u Srbiji adekvatna, ali da je neophodno pojačati napore kako bi u praksi bila sprovedena proklamovana načela", navodi izvor ovog lista, i dodaje da održavanje Parade ponosa, uz odgovarajuću policijsku zaštitu, donelo bi veoma pozitivne poene Srbiji na njenom putu ka Evropskoj uniji, a s takvim ocenama slažu se i stručnjaci za evropske integracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Holandski ekspert za Zapadni Balkan, Johan van Merienboer, kaže da je ta tema "od ključne važnosti ne samo za Holandiju, već i za Nemačku i Švedsku".

- Evropska komisija zna da holandski parlament neće pristati da se Uniji pridruži nijedna država koja ne poštuje prava seksualnih manjina. Takve činjenice svesna je i Srbija, budući da je tokom svoje posete Holandiji pre dva meseca potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije Suzana Grubješić opsežno razmatrala navedeno pitanje sa uticajnom parlamentarnom Komisijom za evropske poslove - objašnjava Van Merienboer i navodi da je "prema informacijama koje je dobio od holandskih parlamentaraca srpska zvaničnica svojim sagovornicima rekla da njena vlada čini sve da unapredi uslove života za pripadnike LGBT populacije, ali da je, takođe, pomenula da se to mora pažljivo sprovoditi zbog protivljenja paramilitarnih huligana".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Pojedini članovi parlamentarne Komisije izrazili su svoju zabrinutost i predložili Grubješićevoj da Vlada Srbije iskoristi podršku EU prilikom suočavanja s tom unutrašnjom pretnjom - ističe Van Merienboer.

Hana Semanić, članica Centra za istraživanja proširenja Evropske unije iz Budimpešte, ocenjuje da je poštovanje prava seksualnih manjina jedan od ključnih temelja takozvanog "evropskog projekta".

- Ne čudi činjenica da EU insistira na poštovanju tih prava, ne samo u Srbiji već i u državama članicama. Kada je reč o Srbiji, Brisel stavlja poseban akcenat na sprečavanje diskriminacije seksualnih manjina, budući da su vlasti dve godine zaredom donosile odluku o zabrani održavanja Parade ponosa - ukazuje ona.

Semanićeva naglašava da se tu "ne radi samo o nečijim ljudskim i građanskim pravima i slobodama, nego je u pitanju i zaštita i sigurnost svih građana Srbije, zbog čega predstavlja jedan od elemenata za praćenje napretka u evropskoj integraciji“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Propust Beograda

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocenio je u oktobru prošle godine nakon što je u Beogradu iz bezbednosnih razloga otkazana Parada ponosa da je "Srbija propustila da pošalje snažnu poruku EU da se u državi nešto promenilo".

Istovremeno, komesarka EU za unutrašnja pitanja Sesilija Malmstrom istakla je da "policija mora da garantuje slobodu okupljanja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo