Kulturnjaci prosvjeduju: /

'Branimo svoje dostojanstvo, radna mjesta, plaće i kulturu'

Image
Foto: PIXSELL

Hrvatski sindikat djelatnika u kulturi održao je konferenciju za novinare i prosvjedni skup kulturnih radnika Branimo svoje dostojanstvo, radna mjesta, plaće i kulturu, kako bi upozorili na smanjivanje plaća, gaženje dostojanstva kulturnih radnika prijedlogom da im se ukine zakonsko pravo primjene povoljnijega prava, ugrožavanje radnih mjesta zapošljavanjem podobnih, a ne sposobnih.

4.2.2013.
13:40
PIXSELL
VOYO logo

Usklađenom akcijom vlade, ministarstva kulture i ministarstva rada i mirovinskog sustava, hrvatske se kulturne djelatnike gura na rub egzistencije, što će za posljedicu imati propast kulture u Hrvatskoj, poruka je s današnjeg prosvjednog skupa djelatnika u kulturi održanog ispred zgrade Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) u Zagrebu.

Skup je sazvao Hrvatski sindikat djelatnika u kulturi (HSDK) jer, kako tvrde, prijedlog novog Granskog kolektivnog ugovora (GKU), koji im je Ministarstvo kulture dostavilo na uvid, predviđa ukidanje zakonske odredbe primjene povoljnijeg prava i većine dodataka iz Dodatka GKU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači, tvrde, smanjivanje plaća za 10 do 30 posto, i to nakon što su u dobroj vjeri potpisali Temeljni kolektivni ugovor i Dodatak TKU-u te se odrekli regresa, božićnice i dijela jubilarnih nagrada.

"Naše će se plaće, bude li vlada ustrajala na prijedlogu Zakona koji je u saborskoj proceduri o ukidanju dodataka od 4, 8 i 10 posto, a Ministarstvo kulture ustrajalo na izmjeni Granskog kolektivnog ugovora, vratiti na razinu iz 2006.", upozorio je otvarajući skup predsjednik HSDK-a Ivica Trubić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koeficijente će milom ili silom ukinuti, a povećanje osnovice koje su sindikati od 2006. teškom mukom izborili ionako je pojela inflacija", dodao je, te poručio: "Dragi kulturnjaci, dobrodošli u prošlost".

Novim GKU-om predložilo bi se usuglašavanje dodataka vezanih uz koeficijent složenosti pojedinog radnog mjesta, kao i još nekih posebnih dodataka za koeficijente za 1.576 zaposlenika u institucijama koje se financiraju izravno iz proračuna ministarstva kulture.

"Mi smo u dobroj vjeri pristali na smanjenje dnevnica, ukidanje regresa, božićnica i drugog, uz obećanje da će to sačuvati plaće u kulturi koje su i ovako niže nego što su u gradskim kazalištima i institucijama", kazao je Trubić. U slučaju najavljenog smanjenja, plaće kulturnih djelatnika, koje su sada, kako je rekao, "neznatno iznad hrvatskog prosjeka", bile bi 11 posto ispod prosjeka RH, dodao je.

"Smatramo da je to nedopustivo", kazao je Trubić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat ne negoduje samo zbog najavljenih smanjenja, već i zbog načina na koji se to radi, upozorio je. "Umjesto traženja kompromisnih rješenja, vlada rješenja donosi ukazom a nas u pregovorima zaobilazi i mi više uopće ne znamo s kim bismo razgovarali, te možemo li ikakvu vjeru uopće imati u ovu vladu", kazao je.

"Današnji prosvjed upozorenje je Ministarstvu kulture da ne pristajemo na takav odnos prema socijalnim partnerima", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na tvrdnju zamjenika ministrice kulture Berislava Šipuša, koji je jučer ustvrdio kako pregovori o GKU još nisu počeli jer Ministarstvo čeka da se Sindikat očituje sukladno novom Zakonu o reprezentativnosti te imenuje službeni Pregovarački odbor. "Tu se ne radi o povjerenstvu, jer mi to povjerenstvo imamo", kazao je Trubić.

Pojasnio je kako u kulturi djeluju dva sindikata - HSDK kao većinski sindikat, u kojemu su objedinjene sve jedinice koje predstavljaju kulturu u RH a koji ima oko 2,5 tisuće članova, te novi sindikat koji ima nešto manje djelatnika.

"Da ne bi odugovlačili proces pregovaranja, pristali smo da ćemo s njima sklopiti partnerski odnos i da nećemo ići na utvrđivanje reprezentativnosti jer bi to samo odugovlačilo proces", kazao je.

Na ustupke su pristali jer su svjesni da novaca za plaće nema. No, smatraju da se tih dva posto od ukupnih sredstava u kulturi, koliko nedostaje za plaće, odnosno, oko 16 milijuna kuna godišnje, moglo naći i uštedjeti i na drugi način "a ne prvo udariti po plaćama zaposlenika".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skup je simbolično otvorila arija "Zbor židova" iz Verdijeve opere Nabucco, a podržao ga je i čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever koji je vladu optužio da ne vodi dijalog, već dekretima i naredbama donosi zakone bez konzultacija sa socijalnim partnerima, dok je premijera Zorana Milanovića prozvao za stajanje "daleko od zbilje". "Udariti na kulturu znači udariti u jedan od temelja naroda", kazao je Sever, te poručio kako će NHS podržati sve akcije kulturnjaka u borbi za njihova prava.

Okupljenima se u ime Opere HNK-a obratila prvakinja opere Cecilija Car, u ime baletnih djelatnika solistica baleta Snježana Marasović, te Duško Gojić u ime Drame, koji su upozorili kako je nedopustivo da se umjesto donošenja razvojnih strategija vrše dodatni pritisci na kulturne djelatnike te ih se dovodi u krajnje nepovoljnu situaciju egzistencijalne krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skup je, uz zaposlenike zagrebačkog HNK-a, okupio zaposlenike brojnih drugih kulturnih ustanova - Lada, Muzeja Mimare, Hrvatskog državnog arhiva, Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Nosili su transparente poput "Jel vam se hoće (V)Lado da nas ne bu više?", "Kriminalci, vratite mojih 160 tisuća kuna i pogaženo dostojanstvo", te "Vlada i kulturu uništava kao da je luda ili pijana", a završila ga je arija "U boj, u boj" iz opere "Nikola Šubić Zrinski" Ivana Zajca.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo