nakon sarajeva /

BiH 'na nogama': Tisuće studenata prosvjedovalo u Banjaluci

Image
Foto: SRNA/Klix.ba

Prosvjednici su se okupili unatoč zabrani koju je organizatorima, studentskim udrugama, izdala banjolučka policija s obrazloženjem kako postoji opasnost od 'ometanja prometa' u gradu.

12.6.2013.
14:46
SRNA/Klix.ba
VOYO logo

Tisuće ljudi, među kojima najviše studenti, prosvjedovale su u srijedu u Banjaluci nezadovoljni položajem u društvu, ali i sadašnjom vlašću u Republici Srpskoj i zahtijevali odlučniju borbu protiv rastućeg kriminala i korupcije.

Prosvjednici su se okupili unatoč zabrani koju je organizatorima, studentskim udrugama, izdala banjolučka policija s obrazloženjem kako postoji opasnost od "ometanja prometa" u gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolonu koja se uputila od studentskog grada k sjedištu Vlade RS pratio je veći broj policajaca, no oni nisu imali potrebe intervenirati.

Predsjednik Unije studenata RS Nikola Dronjak potvrdio je kako je policija neke od organizatora već u utorak pozvala na informativne razgovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podignuli su čitavu policiju da brani Republiku Srpsku od svog naroda", kazao je Dronjak uoči prosvjeda.

Predsjednik RS Milorad Dodik je komentirajući najavu prosvjeda ustvrdio kako su oni "politički motivirani" te kako nemaju veze sa stvarnim studentskim problemima.

Na spominjanje njegova, kao i imena nekih drugih političara u RS, prosvjednici su u četvrtak glasno negodovali i zviždali.

Za razliku od Banjaluke, u Sarajevu je u četvrtak bilo mirnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U blizini sjedišta parlamenta i Vijeća ministara BiH, gdje su u srijedu održani masovni prosvjedi, u četvrtak se okupilo tek nekoliko desetaka osoba koje su na taj način iskazale odlučnost da ustraju u zahtjevu da parlament do kraja mjeseca donese novi zakon o jedinstvenom matičnom broju.

Potporu okupljanjima građana i njihovim prosvjedima u četvrtak je dao američki veleposlanik u BiH Patrick Moon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je novinarima u Sarajevu kazao kako je pravo na mirno okupljanje i prosvjede sastavni dio svake demokracije, a u BiH su ljudi naprosto u prilici iskazati svoje godinama nagomilavano nezadovoljstvo.

Moon je istaknuo kako to ne može biti nikakva izlika političarima da ne rade posao za koji su plaćeni.

"Političari moraju raditi svoj posao i prestati tražiti izgovore za nerad", kazao je Moon komentirajući činjenicu da su srpski i hrvatski dužnosnici u tijelima vlasti BiH najavili kako za sada neće dolaziti na posao u Sarajevo jer se tamo osjećaju nesigurno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo