Trgovački sud u Zagrebu presudio je u korist udruge Potrošač koja je na inicijativu Udruge Franak podnijela tužbu protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitske i Sberbanke.
Banke su, kako je obrazložio sudac RadovanDobronić, povrijedile interese potrošača i prekršile Zakon o zaštiti potrošača i Zakon o obveznim odnosima.
Prema presudi, banke u roku od dva mjeseca moraju kredite zaduženih u francima konvertirati u kredite u kunama s tečajem na dan ugovaranja i s fiksnom kamatom. No, povrat novca korisnici kredita mogu potraživati u posebnim pojedinačnim postupcima.
U Hrvatskoj narodnoj banci kažu kako ne komentiraju sudske presude, pa tako neće ni ovu. Bez komentara, kratko je novinarima odgovorio i guverner središnje banke BorisVujčić kojeg su novinari na dodjeli nagrade za europski govor godine upitali za komentar presude zagrebačkog Trgovačkog suda.
Ni poslovne banke ne žele komentirati nepravomoćnu presudu, a iako ih je sudac Dobronić pozvao da se pokušaju nagoditi, iz tih banaka najavljuju da će se žaliti na presudu.
"Ne možemo komentirati prvostupanjsku presudu, jer je riječ o nepravomoćnoj presudi na koju ćemo uložiti žalbu, nakon čega očekujemo daljnji nastavak postupka. No, čak i slučaju pravomoćnosti takve presude, Zagrebačka banka ima dovoljno kapitala za uredno poslovanje", odgovorili su iz Zagrebačke banke.
Više o temi:
Povijesna presuda: Građani pobijedili banke!
Slučaj Franak: 'Nije bilo dileme, ovo je bila jedina moguća odluka'
Nemoralno bankarstvo: 'Banke su rizik prenosile na dužnike'
Linić o presudi: To je sada stvar banaka!
Obustavljeno trgovanje dionicama Zabe, PBZ-a i Erste banke
I iz PBZ-a najavljuju žalbu, a jedina su banka koja u opširnijem odgovoru podsjeća na mjere koje su poduzeli za olakšanje otplate kredita u francima te pozivaju klijente da, s obzirom da se radi o nepravomoćnoj presudi, i dalje izvršavaju svoje obveze prema banci.
"Vezano za današnje ročište u postupku po tužbi Potrošača protiv osam banaka radi zaštite kolektivnih interesa potrošača na kojem je objavljena presuda kojom je djelomično usvojen tužbeni zahtjev tužitelja, PBZ naglašava da se radi o nepravomoćnoj presudi te da će u zakonskom roku uložiti žalbu na presudu koju na temelju dosadašnjeg tijeka postupka smatra činjenično i pravno neutemeljenom", navode iz PBZ-a.
S obzirom da se radi o nepravomoćnoj presudi koja još ne proizvodi pravne učinke, iz PBZ-a pozivaju sve svoje klijente "da i dalje izvršavaju svoje obveze prema Banci na način i u rokovima kako je to ugovoreno postojećim ugovorima o kreditu i uručenim otplatnim planovima, a Banka će u cijelosti postupiti po pravomoćnoj presudi kada ona bude donesena i na način kako bude glasila".
U međuvremenu, kako navode iz PBZ-a, u svojoj ponudi korisnicima kredita uz valutnu klauzulu u švicarskim francima "i nadalje nudi određene mjere olakšanja otplate ovih kredita, jednako kao što je i od uvođenja kredita uz valutnu klauzulu u CHF-u u paletu svojih proizvoda i usluga, Banka vrlo obzirno vodila računa o potrebama i zaštiti svojih klijenata".
Pritom navode kako su svi klijenti od samog početka bili upoznati s povećanim rizikom promjene tečaja švicarskog franka što je bilo navedeno i posebnom odredbom u ugovoru, kako je PBZ svojim klijentima još 2007. pripremio posebnu ponudu konverzije kredita u švicarcima u kunske kredite, "koju je tek manji broj klijenata prihvatio, dok je većina i nadalje odlučila ostati izložena riziku promjene tečaja".
Ostale su banke vrlo šture u odgovorima na upit o današnjoj presudi.
"RBA ne komentira nepravomoćne presude te će postupiti u skladu s pravomoćnom presudom kada bude donesena", odgovaraju iz RBA, a iz Societe General - Splitske banke poručuju: "Nismo još proučili presudu, a za sada nemamo komentar".
"S obzirom da se radi tek o prvostupanjskoj odluci, u ovom trenutku možemo kratko reći da ćemo poduzeti sve potrebne korake kako bismo u drugostupanjskom postupku dokazali da je poslovanje banke bilo u skladu sa svim pozitivnim propisima Republike Hrvatske", odgovorili su iz Erste banke uz napomenu da od kraja 2008. u ponudi nemaju kredite u švicarcima.
"Hypo Alpe-Adria-Banka nema običaj komentiranja djelovanja suda kao niti nepravomoćnih presuda. Ipak, vjerujemo kako u spomenutom slučaju svi argumenti nisu jednako uzeti u obzir te ćemo se stoga uložiti žalbu na prvostupanjsku presudu", najavljuju iz Hypo banke.
"Današnja presuda Trgovačkog suda je nepravomoćna i ne možemo je komentirati, niti iznositi druge podatke na koje se odnosi Vas upit. Banka se ne slaže s presudom i na nju ćemo uložiti žalbu", kažu i u OTP banci.