OPASNE TVARI /

Bačve na Žitnjaku bile 16 godina?

Image

Oko 40 tona otpada odvezeno je sa Žitnjaka i opasnosti navodno više nema. No, prema inspekcijskom zapisniku, čini se da su kemikalije odbačene još prije 16 godina.

16.7.2009.
7:13
VOYO logo

ZAGREB - Nekoliko stotina bačvi s potencijalno opasnim tvarima, koje su ovih dana izazvale uznemirenost među stanovnicima zagrebačkog Žitnjaka, na lokaciji gdje su pronađene navodno su stajale čak 16 godina. Proizlazi to iz zapisnika Građevinsko-urbanističke, vodoprivredne, prometne i komunalne inspekcije Grada Zagreba, sastavljenog u studenom 1993. godine, nakon propasti dotadašnjeg vlasnika sporne parcele - tvrtke "Chromos polidisperzije", a prilikom dolaska tvrtke "Komicro", tada u vlasništvu ruskog Lukoila, u posjed te iste lokacije.

Inspektori navode kako su propale "Chromos polidisperzije" iza sebe ostavile niz štetnih i opasnih tvari u plastičnim i limenim bačvama te da ih nisu propisno ogradili, zbog čega je moguće zagađenje podzemnih voda. "Dio sirovina - štetne i opasne tvari - skladišti se u nadzemnim vertikalnim rezervoarima koji nisu smješteni u tankvani", pišu dalje inspektori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao vlasnika sporne lokacije dosad se spominjala tvrtka ZIA, u vlasništvu Joze Ćurkovića, koji je prije nekoliko godina optužen za pronevjeru 114 milijuna kuna u slučaju Salonit, ali je od optužbi pobjegao u Hercegovinu. On je otamo poručio da nema nikakve veze ni s bačvama ni sa zemljištem.

Bačve odvezli sa Žitnjaka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, sve sporne bačve sa Žitnjaka su uklonjene u srijedu navačer i bit će prebačene u inozemstvo na spaljivanje. Cijena prijevoza i skladištenja je oko 300 tisuća kuna, koje će, do eventualnog pravosudnog pronalaska krivca, platiti Grad Zagreb.

Preliminarnim analizama utvrđeno je da je od nekoliko stotina tek u četirima bačvama bilo potencijalno opasnih tvari, ali navodno ih nije bilo dovoljno da bi značajnije mogle ugroziti zdravlje ljudi. Konkretno, otkrivena je akrilna kiselina, tj. spojevi umjetnih smola koji se koriste u industriji plastičnih masa, ali i za mnoge druge svrhe.

"Nedvojbeno je utvrđeno da u bačvama nije bilo drugih spojeva koje mogu ugroziti zdravlje ljudi, poput visoke koncetracije sumpora, klora ili teških metala", rekao je epidemiolog Dinko Pintarić na konferenciji za novinare zagrebačkog Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama. Pintarić je istaknuo da očekuje kako konačni rezultati analize neće donijeti iznenađenja. "Za građane nije bilo opasnosti jer koncentracija spojeva nije bila velika", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo