BAKINE KRAFNE

Brze i mekane krafne koje uvijek uspijevaju

Sanja Sirk, natjecateljica pete sezone popularnog kulinarskog natjecanja u Sloveniji, podijelila je s nama recept koji koristi za pripremu krafni i dala nam nekoliko savjeta kako bi nam krafne sigurno uspjele

37b53cf9d7504da022aa_62680611.jpg
Foto: Sanja Sirk, okusno.je


Krafne su posljednjih godina postale jedan od najpopularnijih domaćih slastica, a njihova priprema nije vezana samo za vrijeme karnevala, već ih rado jedemo tijekom cijele godine. Sanja Sirk, drugoplasirana natjecateljica pete sezone popularnog kulinarskog natjecanja 'MasterChef Slovenija', podijelila je s nama recept koji koristi za pripremu krafni i dala nam nekoliko savjeta kako bi nam krafne sigurno uspjele.

Image
ALPSKI SPECIJALITET

Ideja za savršen zimski ručak: Gröstl je popularno jelo austrijskih skijališta

"Mislim da tajna nije toliko u sastojcima, koliko u samom postupku," kaže Sanja Sirk, ističući da krafni zahtijevaju strpljenje i nježnu ruku.

"Također, brašno mora biti pravo, najbolje posebno za krafne i dva puta prosijano."

Kao što su nas učile naše bake, sve sastojke treba ugrijati na sobnu temperaturu, a u prostoriji gdje radimo krafne ne smije biti propuha.

"To su već naše bake govorile, da će se krafne prehladiti ako često otvaramo vrata kuhinje i kao posljedica neće lijepo narasti," uči nas Sanja Sirk koja nam je također otkrila odličan recept po kojem sama priprema krafne - a koji joj uvijek uspijeva, piše okusno.je.

Image
Foto: Sanja Sirk, okusno.je


Potrebno je:

  • 250 g posebnog brašna za krafne
  • 250 g oštrog brašna
  • 2 paketića suhog kvasca
  • 5 žumanjaka
  • 60 g šećera
  • 1/2 žličice soli
  • 2,5 dl mlakog mlijeka
  • 1/2 dl ulja
  • korica limuna
  • 2 paketića vanilin šećera
  • 1 žlica ruma
  • ulje za prženje

Postupak:

Oba brašna prosijemo u zdjelu. Dodamo suhi kvasac i promiješamo.

Žumanjke, šećer i vanilin šećer pjenasto izmiješamo dok se masa ne poveća i udvostruči. Polako dodajemo mlako mlijeko, ulje, koricu limuna, sol i rum. Promiješamo.

Žutanjčevu smjesu dodamo brašnu i sve zajedno miješamo u kuhinjskom robotu 10 minuta, dok se sastojci dobro ne povežu i ne nastane mekano i glatko tijesto.

Tijesto ne ostavljamo da naraste, već ga samo izlijemo na pobrašnjenu dasku i podijelimo na komade težine 60 grama, koje oblikujemo u lijepe kuglice. Prvo ih dobro uvaljamo među dlanovima, zatim po pultu, da dobijemo što glađu površinu.

Image
Foto: Sanja Sirk, okusno.je

Kuglice stavljamo na pobrašnjen stolnjak i ostavljamo među njima nekoliko centimetara razmaka. Pokrijemo ih čistom krpom i ostavimo da narastu i udvostruče se.

U lonac ili posudu, u kojoj ćemo pržiti krafne, ulijemo ulje, koje treba biti visoko najmanje tri centimetra. Zagrijavamo ga na temperaturu od 160 stupnjeva. Ako nemamo kuhinjski termometar, možemo si pomoći drškom drvene kuhače, koju umočimo u ulje. Ako se oko nje pojave sitni mjehurići, temperatura je prava za prženje. Krafne na indukcijskoj ploči pržimo na četvrtoj razini.

Krafne u vruće ulje stavljamo tako da je gornja, narasla strana okrenuta prema dolje (u ulju). Posudu pokrijemo poklopcem i krafne pržimo tri minute. Zatim ih pažljivo okrenemo i pržimo još tri minute bez poklopca.

Pržene krafne vadimo iz ulja pjenjačom i stavljamo na rešetku da se ocijede. Još tople punimo marmeladom ili kremom, posipamo šećerom u prahu i poslužimo.

Savjet: Ako želimo možemo sredinu narasle kuglice izrezati pomoću nastavka za ukrašavanje ili manjom čašom, kako bismo dobili izgled američkih krafni.

POGLEDAJ VIDEO: ŠTO ZNAČI ŽIVJETI U TRENUTKU