Sunce nemilosrdno prži već u rano jutro. Na naznaku pravog vrućeg ljetnog dana u Ninu kažu - konačno! Zbog kišnih dana u prvom dijelu ljeta berba soli je kasnila, ali posljednjih nekoliko dana zbog meteoroloških okolnosti može se brati i cvijet soli, pa posjetitelji mogu vidjeti i tu rijetku atrakciju.
"Ovdje smo već četiri dana i lijepo je vidjeti i ovu lokalnu atrakciju. Bili smo i u drugim zemljama na sličnim mjestima i želimo usporediti s ovim mjestom", ispričala nam je Diria iz Litve.
"Saznao sam stvari koje nisam znao o Solani, zapravo nisam ni znao da je u funkciji još i ove stvari da se ručno radi", ispričao je Matija Jaklinović iz Vrbovca.
Ninska solana jedina je hrvatska solana s ekocertifikatom i ovdje se sol bere na isti način još od antike, kada su je Rimljani u plitkoj ninskoj laguni i otvorili.
"Ljudi u principu ne znaju kako se sol dobiva. Većina, kad dođu u solanu, pitaju nas da idemo u rudnik soli. Znači, uopće ne znaju da proizvodio sol iz morske vode", objašnjava Ivana Čvrljević, voditeljica Muzeja soli Solane Nin.
Rastu prihodi solane
Obilazeći bazene za kristalizaciju soli posjetitelji šetaju i kroz ornitološki rezervat. Vođene ture za turiste jako su popularne. Uz prihod od soli, ninska solana svake godine ostvaruje sve veći prihod i od grupa koje obilaze Solanu. Tako je lani Solanu obišlo 80 tisuća posjetitelja.
U Muzeju soli i suvenirnici doživljaj upotpunjava paleta od stotine proizvoda sa soli. A za one koji doista žele istražiti sol, uz kozmetičke pripravke, tu su i slatko-slane delikatese, pa čak i slatke lizalice s nijanskom slanog začina.