ZNANSTVENIK SLUČAJNO RIJEŠIO 250 GODINA STAR MISTERIJ: /

Za sve je zaslužan jedan prastari članak iz novina

Image
Foto: Facebook
3.9.2017.
20:00
Facebook
VOYO logo

Nakon što ga je kralj Luj XVI poslao da putuje Tihim oceanom po uzoru na britanskog istraživača kapetana Jamesa Cooka, La Pérouse je isplovio iz Francuske 1785., piše IFLScience.

Nesreća kod Solomonskih otoka

Sljedećih je godina plovio sa svoje dvije fregate, Astrolabe i Boussole, i njihovim posadama od ukupno 225 ljudi. Oplovio je oko vrha Argentine, zatim do Havaja, Aljaske, Kine i Rusije, sve dok se nije zaustavio u australskom Botany Bayu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada su stveri krenule nizbrdo. Poznato je samo kako su 1788. Astrolabe i Boussole potonule kod otoka Vanikro, koji je sastavni dio Solomonskih otoka. Preživjela posada uspjela je skrpati brod od naplavina fregata koje su završile na obali, a zatim su ponovo zaplovili u nadi da će pronaći pomoć, no nestali su bez traga. Ili se barem tako mislilo.

Image
Foto: Facebopok

"La Pérouseovo je putovanje i otkrivanje Pacifika jedno od najvažnijih njegovog doba, važnije je samo ono Cookovo", objašnjava dr. Garrick Hitchcok, autor istraživanja o ovome moreplovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radi se o izuzetno poznatom i poštovanom sudioniku znanstvenih istraživanja iz 18. stoljeća."

Rješenje pronađeno u 200 godina starom novinskom članku

Za rješavanje misterije njegovog nestanka ključan je bio članak objavljen u indijskim novinama. Dr. Hitchcock je, zapravo, istraživao povijest Torresovog tjesnaca, kada je u izdanju Madras Couriera iz 1818. naišao na članak o indijskom mornaru Shaiku Jumaulu, koji je neko vrijeme proveo kao brodolomac na sjevernoj obali Queenslanda u Australiji, 1814. godine.

Kada je trgovački brod kojim je Jumaul plovio potonuo, uspio je doplivati do otoka Murray, gdje je živio četiri godine, te naučio jezik i kulturu domaćeg stanovništva.

Image
ARHEOLOŠKI ZGODITAK: /

Ekspedicija pronašla mjesto s najvećim brojem antičkih brodoloma

Image
ARHEOLOŠKI ZGODITAK: /

Ekspedicija pronašla mjesto s najvećim brojem antičkih brodoloma

Image
Foto: anu

No tijekom svog boravka primjetio je "sablje i muškete za koje je primjetio da nisu britanskog porijekla, kao i kompas i zlatni sat", kaže dr. Hitchcock.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jumaul je pitao otočane odakle im ti predmeti, a oni su mu ispričali nevjerojatnu priču o tome kako je, prije nekih 30 godina, u blizini otoka potonuo brod. Neki od članova posade uspjeli su se dokopati kopna nakon čega je uslijedila žestoka borba. Od mornara preživio je samo jedan dječak, kojeg su otočani podigli kao vlastitog, koji je zatim živio sretno te je i oženio lokalnu djevojku.

Vrijeme se savršeno podudara, a čak je i u zapisima zlosretne ekspedicije navedeno da je među posadom bio i dječak po imenu François Mordelle. Izgleda da je Mordelle bio posljednji preživjeli član ekspedicije koja je završila prvim poznatim brodolomom u Torresovom tjesnacu, te misterijom koja je trajala gotovo 250 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo