Autizam i cjepivo nisu povezani, pokazala je desetogodišnja studija danskih stručnjaka na čelu s dr. Andersom Peterom Hviidom sa Statens Serum instituta u Kopenhagenu. Time su još jednom opovrgnuti navodi gastroenterologa Andrewa Wakefielda, koji je 1998. godine iznio hipotezu da cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MMR) uzrokuje autizam.
Smirivanje strasti
Naime, s obzirom da se simptomi autizma često pojavljuju kod djece između 12 do 15 mjeseci, neposredno nakon primanja cjepiva, Wakefield se zapitao postoji li poveznica i uzburkao struku, ali i javnost. Tvrdnje su mu opovrgnute još 2002. studijom objavljenom u američkom znanstvenom časopisu New England Journal of Medicine, no ona nije bila toliko ospežna da bi potpuno Wakefieldovu priču.
"Sjećam se, u predsjedničkoj kampanji prije nekoliko godina na svom Twitter profilu Donald Trump je napisao da cjepiva uzrokuju autizam. Tad mi je bilo jasno da istraživanje iz 2002. nije urodilo plodom", kazao je dr. Hviid.
Ipak, u to je vrijeme bila dovoljna da bi se strasti smirile, ali s pojavom društvenih mreža sve se ponovno rasplamsalo, čemu svjedočimo posljednjih godina. Srećom, danski su stručnjaci razmišljali ispred svog vremena pa su kod 650 tisuća djece rođene između 1999. i 2010. u Danskoj detaljno istražili postoji li poveznica cjepiva i autizma.
Kroz studiju obrađeno je i 6517 slučajeva autizma, što je dodatno pomoglo donošenju konačnog zaključka. Također, nije se stalo samo na MMR cjepivu već su se istraživači koncentrirali i na druga cjepiva koja su uz njega djeca primila. Dakle, ništa se nije prepustilo slučaju i autori studije vjeruju da su bliže cilju koji podrazumijeva prekid širenja mitova o cjepivu i autizmu.
"Živimo u svijetu gdje znanstveno utvrđeni podaci nemaju dovoljnu vrijednost i zato pozivamo sve da mitove o cijepljenju označe kao takvima i pozovu se na ovo istraživanje, koje nudi sve relevantne činjenice", naglasio je uvodu studije Saad Omer iz Škole za javno zdravlje u Atlanti.