OPSEŽNO ISTRAŽIVANJE /

Živite na selu? Veće su šanse da imate problema s prekomjernom težinom

Image
Foto: Pixsell

U studiji je sudjelovala i supruga bivšeg premijera Zorana Milanovića

14.5.2019.
13:15
Pixsell
VOYO logo

Međunarodno istraživanje o kretanju tjelesne mase odraslih osoba u urbanim i ruralnim sredinama, u kojem su sudjelovali i hrvatski stručnjaci, pokazalo je kako je u Hrvatskoj vjerojatnost za debljinu u ruralnim sredinama veća za 44 posto kod muškaraca te 40 posto žena, objavio je u utorak Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Istraživanje je proveo Imperial College iz Londona, a rezultati su objavljeni 9. svibnja u međunarodnom časopisu "Nature". Obrađeni su podaci o tjelesnoj visini i masi više od 112 milijuna odraslih osoba iz urbanih i ruralnih područja iz 200 zemalja, u razdoblju između 1985. i 2017. godine. U provedbu studije bila je uključena mreža od preko tisuću stručnjaka diljem svijeta, uključujući i Sanju Musić Milanović iz HZJZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studija je pokazala kako je na globalnoj razini u razdoblju od 1985. to 2017. zabilježen prosječni porast indeksa tjelesne mase (ITM) od 2 kilograma u žena i 2,2 kilograma u muškaraca, odnosno da svaka osoba ima 5-6 kg tjelesne mase više. Pritom se više od polovice globalnog porasta u debljini u razdoblju od 33 godine može pripisati rastu ITM-a u ruralnim područjima.

U nekim zemljama niskog i srednjeg dohotka ruralna područja pridonosila su s 80 posto od ukupnog porasta ITM-a u tom razdoblju. Tako je od 1985. prosječni ITM u ruralnim područjima porastao za 2,1 kilograma i u žena i u muškaraca, dok je u gradovima zabilježen porast ITM-a od 1,3 kilograma u žena i 1,6 kilograma u muškaraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To ukazuje na zapanjujuće razlike koje su se dogodile u zadnja tri desetljeća. Naime, žene i muškarci koji su živjeli u gradovima 1985. godine u više od tri četvrtine zemalja imali su viši ITM od onih u ruralnim područjima, da bi se s  vremenom ta razlika u velikom broju zemalja smanjila ili čak promijenila smjer.

U skupini zemalja s visokim dohotkom, povećanje tjelesne mase u ruralnim područjima bilo je vidljivo posebno u žena, a stručnjaci to povezuju s nedostacima života izvan gradova: nižim dohotkom i razinom obrazovanja, ograničenom dostupnošću i višim cijenama pravilnih prehrambenih namirnica te s manje sportskih i rekreacijskih ustanova.

U razdoblju od 1985. do 2017. godine, ruralna područja u zemljama s nižim i srednjim dohotkom doživjela su porast dohotka, unaprjeđenje infrastruktura, razvoj mehanizacije poljoprivrede i povećanje broja automobila, što dovodi do smanjenja potrošnje energije, ali i veću potrošnju procesuiranih prehrambenih proizvoda i proizvoda niže kvalitete uslijed nedostatka adekvatne zakonske regulative. Ti čimbenici pridonose bržem porastu ITM-a u ruralnim područjima.

Na nacionalnoj razini došlo je do blagog smanjenja ITM-a u razdoblju od 1985. do 2017. godine u žena u 12europskih zemalja (Grčka, Španjolska, Litva, Republika Češka, Italija, Portugal, Srbija, Francuska i Malta) i Pacifičkog dijela Azije (Nauru, Singapur i Japan). Drugi ekstrem zabilježen je u žena u Egiptu i Hondurasu, gdje je zabilježen porast ITM-a od 5 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ITM je porastao u svim zemljama, najviše u Sv. Luciji, Bahreinu, Peruu, Kini, Dominikanskoj Republici i SAD-u, svugdje za više od 3,1 kilograma.

Žene iz ruralnih područja zemalja središnje i istočne Europe imale su, u odnosu na ostale zemlje, višu tjelesnu masu od onih iz urbanih sredina za oko jedan kilogram, i to u Bjelorusiji, Češkoj i Latviji. Ta razlika ostala je uglavnom nepromijenjena od 1985. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U muškaraca iz ruralnih područja, najveća razlika zabilježena je u Švedskoj, Češkoj, Irskoj, Australiji, Austriji i SAD. Muškarci iz ruralnih područja imali su ITM za oko 0,35 kilograma viši od onih iz urbanih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike