Vožnja kroz neke dijelove Zagreba silno je zanimljiva jer na, do jučer trošnim i oronulim, fasadama osvanula su umjetnička djela.
Boris se Street artom i grafitima bavi preko deset godina. Kada god vidi trošno pročelje, on vidi potencijalno umjetničko djelo. Samo nije svaki zid prigodan za sprej, pa pazi da nema problema s policijom.
"Dođem sa kantom boje, znam pitati i susjede i to, dođe i policija, vidi da krečim, vidi da radim nešto što ima smisla, barem meni, ostali neka sami procjene. Pitaju me imam li dozvolu, kažem nemam i sad vide otprilike šta se radi i kažu 'Samo napiši dolje da su plavi dečki', Ja kažem 'može' i samo odu", ispričao je Boris Babe, ulićni umjetnik.
Zagrebački park u centru grada bio je poznat po imenu 'Pakao' ili 'Narkić parkić'. Ali kad su ga umjetnici prije 2 mjeseca počeli uređivati, postao je prekrasno mjesto za šetnju, rekreaciju i uživanciju. Čak privlači i turiste.
Grafiti poznatih svjetskih kao što je Banksy podižu vrijednost nekretnine. Zgrade s njegovim grafitima prodaju se u bescjenje, a i naši umjetnici kao što je Lonac postaju sve poznatiji pa street art prepoznaju čak i gradski i poslovni subjekti koji naručuju grafite.
"To je nekakav komercijalniji dio od kojeg mi živimo. Znači da se oslikaju ogromne fasade, veliki zidovi, pročelja zgrada, skladišta", dodaje Babe.
Teme radova su neograničene, vrlo često imaju jaku poruku.
Grafiti su i snažan medij za slanje poruka, nerijetko i kritika društvu ili upozorenje.
Na vječito pitanje, jesu li grafiti vandalizam ili umjetnost, kadrovi koje smo snimili bez dvojbe govore - umjetnost.