Svaka čast Australiji, ali kada se sjetimo kakve sve životinje tamo obitavaju, kroz um nam prolazi misao kako je ipak bolje držati se podalje. Najnoviji dokaz ugledali smo na Facebooku, u objavi Tima Hudsona, iskusnog hvatača zmija iz Gold Coasta, koji je prije desetak dana u perilici rublja jedne obitelji zatekao zloglasnu istočnu smeđu zmiju.
Izuzetno opasnog gmaza susreo je u obiteljskoj kući u Maudslandu te je u statusu istaknuo da je imao sreće što je u pitanju bila beba. Zahvaljujući tome je zmiju bez muka uklonio i vratio gdje pripada, ali i potom pratitelje upozorio da se s tom životinjom nije za šaliti.
Naime, istočna smeđa zmija vrsta je izrazito otrovne zmije iz porodice elapidae. Podrijetlom je iz istočne i središnje Australije te južne Nove Gvineje.
Smatra se drugom najotrovnijom kopnenom zmijom na svijetu, odmah do kopnenog tajpana (oxyuranus microlepidotus).
Ta opasna zmija najčešće se susreće u Adelaideu, a moguće ju je naći i u Melbourneu, Canberri, Sydneyu i Brisbaneu.
Istočne smeđe zmije bile su odgovorne za čak 41% identificiranih žrtava zmijskih ugriza u Australiji između 2005. i 2015. godine, te za 15 od 19 smrti tijekom istog razdoblja.
Otrov istočne smeđe zmije nije statičan; mijenja se tijekom života zmije. Mlade zmije, koje se primarno hrane gušterima, imaju otrov bogat neurotoksinima. Ti toksini napadaju živčani sustav te uzrokuju paralizu plijena.
S druge strane, odrasle jedinke, čija prehrana prelazi na sisavce, razvijaju otrov s dominantnim hemotoksinima, odnosno prokoagulansima. Ova promjena u sastavu otrova odražava prilagodbu na različite vrste plijena.
Ugriz istočne smeđe zmije može uzrokovati niz simptoma, ovisno o količini ubrizganog otrova i individualnoj osjetljivosti. Rani simptomi mogu uključivati: bol i oticanje na mjestu ugriza, mučninu, povraćanje, proljev, vrtoglavicu, slabost, i glavobolju.
Ozbiljniji simptomi uključuju kolaps ili konvulzije, probleme s disanjem, zatajenje bubrega, paralizu, unutarnje krvarenje zbog poremećaja zgrušavanja i srčani zastoj.