Još donedavno, Gornja Pačetina, mjesto u okolici Krapine, zbog jednog je uzgajivača pataka još ponosnije nosila svoje ime. No, kako njegovih pataka više nema, u šali kaže da bi i mjesto trebalo promijeniti ime.
Njegov je prijedlog - Gornja Kozetina jer se vlasnik OPG-a iz naše priče prebacio upravo na uzgoj koza. Sada umjesto mesa prodaje mliječne proizvode.
Danas patkama više nema ni traga ni glasa, a glavnu su riječ preuzele koze. Vlasnik OPG-a koji je imao i po 1000 pataka na godinu objašnjava zašto je došlo do ovakvog zaokreta.
"Dosta je komplicirana procedura oko klanja, oko općenito plasmana svježeg mesa, a obzirom na to da ja uživam u prirodi, u suživotu sa životinjama, nekako to nije bio posao za mene. Koze su dosta jednostavne, no zahtijevaju puno brige i nadzora jer vidite, dosta su zločeste, ali kad nešto jako volite i vidite da je to ispravno, onda vam nije teško", govori Mario Krog, vlasnik OPG-a.
Bili smo na njegovoj farmi na kojoj živi 20 koza. Ako mislite da to i nije neki broj životinja koji bi mogao pomoći u proizvodnji - varate se. Stado koza i jedna krava dnevno daju i po 30 litara mlijeka.
Hrani ih, muze pa mlijeko prerađuje u kefir i jogurt
Dorica, Zoran, Iva, Faruk, Izet, pa čak i krava Mrvica - ovdje su zadovoljni. Njihov vlasnik brine se da im ništa ne nedostaje. Sam ih hrani, muze, a kasnije mlijeko prerađuje u kefir i u najunosniji proizvod u svojoj minisirani - jogurt.
"Imamo dvije vrste jogurta. To su tekući jogurt i čvrsti i rade se od miješanog kravljeg i kozjeg mlijeka. Mlijeko krave je 80 posto, a kozje od 20 do 50 posto, ovisi o sezoni koliko koze imaju mlijeka. I danas idemo u dućane, radimo sa svim malim dućanima koji podržavaju domaće proizvođače, OPG-ove", kazao je Mario Krog.
No, kada Mario ode, to ne znači da se njegovi proizvodi ne mogu kupiti na kućnom pragu, a sistem po kojem se to radi dovoljno govori o povjerenju između kupaca i prodavača. Naime, kupci sami ulaze u prodavaonicu, uzimaju proizvode i uplaćuju novac u trezor.