U budućnosti ćemo piti životinjski urin?

'Pijemo somu, postali smo besmrtni, vidimo svjetlo, pronašli smo bogove', tekst je drevnog vedskog zapisa, spjevanog u slavu tog mitskog pića, kojeg su, prema predaji, uživali i bogovi i ljudi.

19.11.2010.
13:12
VOYO logo

Odgovor na to pitanje pokušava otkriti belgijski umjetnik Carlsten Höller sa svojom novom izložbom u Berlinu.

Glavna umjetnička atrakcija u Berlinu ovih dana ujedno je vjerojatno i najsmrdljivija izložba od svih na kojima ste do sada bili. Čim uđete u Hamburger Bahnhof, poznati izložbeni prostor za suvremenu umjetnost koji ima i svoj stalni postav, zapuhne vas miris životinjskog izmeta. I to nije nikakva osjetilna simulacija, jer vam pogled odmah pada na izvor smrada – dokone sobove. Velike, sasvim žive sobove, koji se u središnjem izložbenom prostoru izležavaju, sporo žvaču, još sporije prošetavaju i povremeno u hodu ispuštaju ono što smrdi. Sobovi su glavni dio postava nove razvikane izložbe belgijskog umjetnika Carstena Höllera, koji ima svoj rad i u Zagrebu - tobogansku instalaciju, koja se može isprobati u Muzeju suvremene umjetnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Höller je u Berlinu izložio i još ponešto od životinjskoga svijeta. Osim dvanaest sobova, tu su i dvije kućne muhe, 24 kanarinca podijeljena u dvije velike krletke, koje vise poviše sobova, te osam miševa koji se skrivaju od posjetitelja u neprozirnim dijelovima vitrina. Tu su još i hladnjaci sa smrznutim osušenim gljivama, posude za vodu i one za skupljanje mokraće sobova, gigantske plastične gljive, monitori, kamere…

Höller je kreirao svojevrsni laboratorij koji bi mu trebao pomoći u razrješavanju misterioznog sastava pića soma, po kojemu je i izložba dobila naziv – ”Soma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Pijemo somu, postali smo besmrtni, vidimo svjetlo, pronašli smo bogove”, tekst je drevnog vedskog zapisa, spjevanog u slavu tog mitskog pića, kojeg su, prema predaji, uživali bogovi, ali i ljudi, a donosilo im je prosvjetljenje, bogatstvo, pobjede i uznosilo ih je u božanske sfere.

No, sastojci od kojih se sprema soma nisu ostali zapisani, a Höller na temelju onog što su ljubitelji mitova rekonstruirali pokušava pronaći recept za taj uznositi napitak. I tome služi sva ta menažerija i oprema u Hamburger Banhofu. Jer, američki je bankar Gordon R. Wasson, kao pasionirani proučavatelj mitova krajem šezdesetih godina zaključio da se ključni sastojak some dobiva od gljiva muhara. Od tud je krenuo Höller. Pošto gljive muhare jedu sobovi, u njihovom bi urinu moglo biti te dragocjene supstance.

S obzirom da se zapravo i ne zna pouzdano je li soma postojala ili ne, Hölleru potraga za tim božanskim pićem služi tek kao povod za živi eksperiment na koji su pozvani gledatelji, a koji je naglašen dodatno time što je cijeli prostor podijeljen na dva simetrična dijela, a u svakome je jednaki broj sobova, ptica, miševa… što bi trebalo omogućiti da se proučavaju promjene na tim bićima ili pak njihova interakcija.

Ako vam to baš i ne zvuči najuvjerljivije, u svakom slučaju će barem djeca biti zadovoljna ovom izložbom, piše Pogledaj.to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo