zanimljiv biznis model /

Turski farmer u Lici: seljacima osigurao najveće ovce na svijetu i bespovratna sredstva za uzgoj

Tko kaže da se ne može imati i ovce i novce? I to ovce čije stado stoji 30-ak kuna. A ovce francuske, dvaput veće od standardnih

6.10.2016.
22:45
VOYO logo

Tko kaže da se ne može imati i ovce i novce? I to ovce čije stado stoji 30-ak kuna. A ovce francuske, dvaput veće od standardnih. Biznis model je osmislio jedan Turčin koji seljacima u Lici osigurava francuske ovce i europske novce a oni njemu janjce.

Ličke ovce na francuski način. Obitelj Kirasić ovu je francusku pasminu dobila prije nekoliko tjedana i to besplatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo bez kune dobili taj projekt, nismo ništa ulagali, to je sve išlo preko gospodina Ćema Ustundaga", kaže nam Tatjana Kirasić, vlasnica ovaca.

Ćem, porijeklom Turčin u Hrvatskoj je pokrenuo posao uvoza ovaca koje prodaje svojim kooperantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi imamo sad na raspolaganju za hrvatske poljoprivrednike za OPG svake godine preko mjere 63 15 tisuća eura na raspolaganju. Gdje se svaki taj iznos može izvuć van", tvrdi Ćem Ustundag.

To su napravili i Kirasići i postali vlasnici pasmine Il de France. Duplo je veća od naših ovaca. Odrasla može težiti od 80 do 110 kilograma, dok one naše teže najviše 60.

Dakle možda najbolja razlika se vidi u veličini između ova dva janjeta. S moje lijeve strane hrvatska pasmina pramenka. A ovo s desne strane je mjesec dana mlađe, ali puno je teže i veće.

"One su niže, ali su jako mesnatije, znači mesnata je pasmina."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem većine seljaka je taj što si ne mogu priuštiti matično stado od 50 komada ovaca, a ove ovce iza mojih leđa mogu dobiti već za uloženih 30ak kuna.

Cijelu logistiku osigurava im Ćem. Iz fondova se povlače bespovratna sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imamo interno kod nas naše savjetnike koji taj projekt pišu, besplatno za naše kooperante ako oni s nama potpišu jedan ugovor koji 5 godina nama osigura otkup njihovih janjaca", ističe Ćem Ustundag.

Pa vlasnici nemaju problema niti s prodajom jer im je osigurana i otkupna cijena.

"Sigurno tržište, sigurni plasman za janjce za van. Što nam to puno znači. S našima smo imali puno problema, s cijenama. Jel bilo problema s isplatom? Pa bilo je svega", kaže Tatjana Kirasić.

Ovih bi se dana trebao otvoriti natječaj na kojem bi novac za svoja stada trebalo dobiti 150 obiteljskih gospodarstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo prošle godine aplicirali 20 OPG-ova za mjere 63 i negdje oko 5 OPG zamjere mladi poduzetnik do 50 tisuća eura. Naši projekti su svi prošli", govori Ćem Ustundag.

Prvih godinu dana Ćem seljacima pokriva i troškove osiguranja ovaca. Janjce kasnije prodaje u Njemačku ili Tursku za prehrambenu industriju. Uz to seljaci mu mogu prodati vunu, pa čak i izmet za humus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo