otkrivamo vam tajnu / Saznajte sve o pjenušcu: koliko mjehurića treba imati svaka boca i na koliko stupnjeva ga treba hladiti?

U novogodišnjoj noći popiju ga se hektolitri, najbolji je na oko šest stupnjeva, a ako je pravi - ima i do četvrt milijarde mjehurića. Iako ga mnogi zovu šampanjcem, uglavnom je riječ o pjenušcu, a za dobar - ne treba ići daleko

31.12.2015.
19:42
VOYO logo

Prije nego što završi u čaši, golem se posao već odradio u šampanjskom podrumu gdje deseci tisuća boca čekaju neku iduću, novu godinu, pažljivo položeni nakon prve fermentacije. 

"Dodaje se kvasac i pjenušac odležava na kvascu dvije do tri godine, sve ovisi što želite postići. Nakon odležavanja, pjenušac ide na čišćenje i dobivamo kvasac u dno grla", objasnila nam je proizvođačica pjenušca Martina Tomac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se talog izvadi, u boci ostaje vrhunski pjenušac. Jedan je i izvorno hrvatski - pjenušac iz amfore.

"Pjenušac je rađen tako da je vino bilo šest mjeseci na maceracijci u amfori, nakon toga odležalo u drvenoj bačvi i napunjeno u bocu", kaže proizvođačica Martina Tomac. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuzi su izračunali - u jednoj se boci nalazi i do 250 milijuna mjehurića! Pravi se pjenušac ne mućka i s prosječnom cijenom od 100- tinjak kuna skuplji je od često korištenog, takozvanog gaziranog vina. 

Hrvati ga popiju svega nekoliko decilitara godišnje. To namjerava popraviti vinska kraljica Lucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moj će cilj biti prenošenje mojeg znanja i ljubavi prema pjenušcima na ljubitelje tog veličanstvenog pića, isto tako i na one koji će taj iskričav užitak tek upoznati", kaže Lucija.

Još samo jedan savjet prije ponoći - pjenušac rashladite na šest do osam stupnjeva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I pripazite, izračunalo se i to, čep leti do 40 kilometara na sat.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo