Umjetnost greške prisutna je i u Hrvatskoj, a autori koji se bave glitchanjem kažu kako ovu formu vole zbog svoje nepredvidljivosti - jer kada se krene u promjenu ni autor, a ni promatrač sve do kraja ne znaju kakav će glitch zapravo dobiti. Na gličanje se nakratko bacio i naš .
"Dok je za one koji rade u medijima ovakvo pucanje slike razlog za paniku, za druge je riječ o vidu umjetnosti", objasnio je Vedran Gligo, voditelj/hacklab01.org.
Glitchart je znači iskorištavanje namjerene greške u digitalnim i audio formatima za dobivanje znači nekih vizualnih rezultata iz toga.
Postoji nekoliko načina za glitchanje, a najčešći je databending, kako objašnjava jedan od promicatelja ove umjetničke forme.
"Što bi značilo da se neki podaci unutar nekog formata se krivo spoje. To se može vrlo jednostavno raditi. Da recimo učitamo neku sliku s nekim softverom koji služi za editiranje teksta", dodaje Gligo.
Nešto što bi se tako obično smatralo za grešku ovime dobiva umjetničku vrijednost naglašava ova autorica.
"Lijepi su zato što su neočekivani. Neočekivani su i kreatoru i neočekivana su gledatelju", kazala je Dina Karadžić, umjetnička voditeljica / formatc.hr.
"To je zapravo i čarolija u tome što nisi siguran što ćeš dobit kad pristupiš tome", dodaje Gligo.
Za one koji nisu vični ručnom brisanju i upisivanju naredbi i jedinica i nula ili žele još više kontrole internet nudi pregršt alata.
Pa tako na internetu već postoje i posebne aplikacije i softveri koji vam omogućuju da glitchate sami sebe jednim klikom.
Iako su greške manje - više slučajno generirane postoje načini kako grešku ipak iskontrolirati do neke mjere.
Neke napredne tehnike se zapravo sastoje od toga kako što bolje znat što ćemo dobiti van od onog što stavimo unutra.
Možda djeluje lako, ali autori koji se ovime bave dugi niz godina razlikuju jednostavan od naprednog glitcha.
Glitch art raširen je i u Hrvatskoj, a jednom godišnje platforma hacklab01 i Formatc organiziraju i festival - FUBAR. Koji se sastoji od izložbe znači međunarodnih glitch umjetnika i radionica na kojima se može naučiti znači od samih osnova do naprednih tehnika, gligo
Posebnost glitcha arta je i da nadilazi samu umjetnost.
"Glitch je isto tako političan dosta jer nosi tu, namjerno unosi grešku u to što smo navikli da je lijepo, zapakirano, dizajnerski, fotke su sve fotošopirane, a glitch namjerno to razbija", kazao je Gligo.
"Razmišljanje van kutije, van onoga na što vas komercijalni softveri i neka komercijalna kultura usmjeravaju", zaključuje Dina.
U digitalnom dobu glitch art dostupan je praktički svakome tko ima kompjuter ili se može spojiti na internet. Ako vaši glitchevi isprve ne uspiju onako kako ste željeli ne brinite - vjerojatno nikada i neće. A ljepota je ionako - u očima promatrača.