Stručnjaci kažu kako je tako što izrazito rijetko, te da se jastozi te boje pojavljuju samo jednom u dva milijuna primjeraka.
Sretan ribar, ali i jastog
Wayne Nickerson, vlasnik i kapetan broda FV Windsong u Plymouthu bio je sretni ribar koji već 35 godina lovi jastoge. Medijima je izjavio kako je ovo tek drugi ovakav kojeg je uhvatio.
Njegova supruga Jan objavila je fotografiju plavog raka na Facebooku ovog ponedeljka. slika je od onda podijeljena 5,5 tisuća, a lajkana 3,2 tisuće puta.
"Jastog je stavljen u dobar hladni tank tako da neće umrijeti. U redu je... zdrav i sretan", komentirala je Jan svoju Facebook fotografiju.
Jastozi uhvaćeni uz obalu Atlantskog oceana obično nisu toliko svjetli, a ni plavi. Obično su zagasite, zelenkasto smeđe boje dok ih se ne skuha, kada postanu narančasto ružičasti.
Točan broj nepoznat
Sudeći po Institutu za jastoge Sveučilišta u Maineu "procjenjuje se kako je samo jedan od dva milijuna jastoga plav". Ali direktor Instituta Rob Byer priznaje da se radi o pukom nagađanju.
"Nitko ne zna stvarno kolike su šanse da se ovako nešto dogodi", izjavi je Byer ovoga svibnja kada su dva kanadska ribara uhvatili plave jastoge.
U sjevernom se Atlantiku svake godine ulovi oko 200 milijuna jastoga. Ako je procjena dobra, to bi značilo da se godišnje uhvati stotinu plavih jastoga.
A koji je razlog zašto neki jastozi budu plavi? Radi se o genetskoj anomaliji zbog koje takvi jastozi proizvode veće količine oređenog proteina od drugih.