svijet prepun dezinformacija / Razbijamo mitove: naše bake i djedovi su vjerovali u ove ljudske izmišljotine, no moramo li i mi?

Zlatna ribica pamti samo tri sekunde, Kineski se zid vidi iz svemira, koja kap ulja pomoći će da vam se špageti ne zalijepe pri kuhanju! To su samo neke od tvrdnji u koje su vjerovali naše bake i djedovi, pa i majke i očevi, a vjerujemo i mi

5.7.2016.
18:20
VOYO logo

Ako pojedete žvaku, ona vam se neće zalijepiti za crijeva, mjesečara nećete životno ugroziti ako ga probudite dok mjesečari, a bikovi ne vide crvenu boju, već ih iritira mahanje krpom. 

Nije čudo da vlada konfuzija jer svijet je prepun dezinformacija. Jedna od najraširenijih je da je Kineski zid jedina građevina koja se vidi iz svemira, a još se u 18. stoljeću pisalo o tome kako se on sigurno vidi i s površine Mjeseca. Tri stoljeća poslije mnogi i dalje vjeruju u istu stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja moram naglasiti da astronauti koji su letjeli u orbiti oko Zemlje na visini od oko 300 kilometara nisu nikad uspjeli vidjeti Kineski zid golim okom. Naime, Kineski zid je širok samo pet do osam metara. Zamislite da vidite nešto što je široko osam metara s daljine od oko 300 kilometara. Pa to je nemoguće", kazao je Ante Radonić, stručnjak za astronomiju.

Ni životinje nisu pošteđene izmišljotina koje su smislili ljudi.  Istraživanja su demantirala da zlatne ribice pamte samo tri sekunde, a to da morski psi ne obolijevaju od raka još je jedna neistina koju su dodatno podgrijale farmaceutske tvrtke koje zarađuju na proizvodima od hrskavice morskog psa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoje brojna istraživanja u kojem je utvrđeno da morski psi i raže, kao i druge vrste iz porodice hrskavičnjača oboljevaju od tumora", poručuje Emil Gjurčević, Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela.

Isto tako je netočno da su šišmiši slijepi, što je vjerovanje koje je i dalje duboko ukorijenjeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Šišmiši nisu slijepi, oni jako dobro vide. Ovisi o vrstama, postoje vrste koje su više noćne i one koje su sumračne. Međutim, većina njih vidi. Vide u boji, neki vide crno-bijelo, čak su u zadnje vrijeme su rađena istraživanja koja pokazuju da šišmiši vide i ultravioletna zračenja", dodaje Marko Ćaleta,  Prirodoslovno-matematički fakultet.

Bezbroj informacija danas nam je dostupno u svega nekoliko dodira prstom. No, jesu li one doista točne?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Internet je prepun smeća jer svatko može pisati što želi. Zato ako netko želi pisati o nečemu, mora se prvo konzultirati sa stručnjakom za tu temu da vidi je li izvor autentičan", dodaje Radonić.

Zato smo baš sve izrečeno u današnjem prilogu sa stručnjacima tri puta provjerili. Za svaki slučaj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo