U srcu Lenjingradske oblasti u Rusiji, nalazi se jedinstveni centar za spašavanje divljih životinja pod nazivom "Kuća tigra". Ovo utočište postalo je dom mnogim velikim mačkama koje su bile u opasnosti, gdje im pružena sigurnost, skrb i ljubav koju zaslužuju.
Preslatki tigrići bili su na rubu smrti, no ovo impresivno utočište dalo im je osmijehe na njuškice
Posjetitelji ovog centra imaju priliku diviti se predivnim lavićima i tigrićima, koji su često spašeni iz teških uvjeta ili opasnih situacija.
Svaka životinja ovdje ima svoju priču – neke su bile žrtve ilegalne trgovine, druge su spašene iz neadekvatnih privatnih kolekcija, dok su treće pronađene ozlijeđene ili napuštene u divljini.
"Kuća tigra" nije samo utočište, već i obrazovni centar koji naglašava važnost zaštite divljih životinja i njihove prirodne sredine.
Posjetitelji mogu naučiti više o životnim navikama lavova i tigrova, izazovima s kojima se ove vrste suočavaju te o naporima za njihovu zaštitu.
Osoblje centra posvećeno je pružanju najbolje moguće skrbi svojim stanovnicima. Veterinari, čuvari i volonteri svakodnevno rade kako bi osigurali da životinje imaju odgovarajuću prehranu, medicinsku skrb i okruženje koje poticajno djeluje na njihovu dobrobit.
Jedan od glavnih ciljeva "Kuće tigra" jest podizanje svijesti o problemima s kojima se suočavaju velike mačke u divljini, poput gubitka staništa i krivolova.
Kroz razne edukativne programe i radionice, centar pomaže posjetiteljima shvatiti koliko je važno čuvati prirodu i životinjski svijet.
Za mnoge posjetitelje, susret s ovim veličanstvenim životinjama postaje nezaboravno iskustvo koje ih nadahnjuje na promjene u svakodnevnom životu.
Tigrovi, ti veličanstveni predatori, započinju svoj život kao iznimno ranjiva i bespomoćna bića.
Njihov put od malenih mladunaca do moćnih kraljeva džungle fascinantna je priča o preživljavanju, učenju i odrastanju koja započinje u skrovitim kutcima divljine.
Nakon trudnoće koja traje oko tri i pol mjeseca, tigrica na svijet donosi prosječno dva do četiri mladunca, iako leglo može brojati i do sedam.
Novorođeni tigrići teže između 785 i 1.610 grama i rađaju se potpuno slijepi. Njihove oči otvaraju se tek nakon šest do dvanaest dana, a puni vid razvijaju nekoliko tjedana kasnije.
Tigrice su izuzetno posvećene majke koje prve mjesece života gotovo ne napuštaju svoje mladunce.
Zoološki vrtovi diljem svijeta svjedoče nevjerojatnoj predanosti tigrova majki. U prvim danima nakon poroda tigrice čak 70 posto svog vremena doje mladunce.
Do prvog mjeseca života mladunaca to se vrijeme smanjuje na otprilike 30 posto dana. Kako bi osigurale dovoljnu proizvodnju mlijeka, majke povećavaju svoj unos hrane za čak 50 posto.
Oko šestog tjedna života mladunci počinju konzumirati krutu hranu, iako i dalje ovise o majčinom mlijeku.
Sa četiri mjeseca tigrovi mladunci već dosegnu veličinu srednjeg psa i provode dane u igri koja je ključna za njihov razvoj.
Hrvanjem s braćom i sestrama jačaju svoje tijelo, dok vježbanjem skokova i napada usavršavaju svoje motoričke vještine.
Kroz igru također uče osnovne lovačke tehnike koje će im biti neophodne u kasnijem životu.
Sa šest mjeseci mladunci su već impresivne veličine - mužjaci teže između 40 i 47 kilograma, dok su ženke nešto lakše.
Procjenjuje se da danas u prirodi živi manje od 500 amurskih tigrova, dok je malajskih tigrova preostalo tek oko 150 jedinki.
Glavni razlozi ugroženosti tigrova su brojni i povezani s ljudskim djelovanjem i prirodnim čimbenicima. Najvažniji među njima su gubitak prirodnog staništa, krivolov, bolesti i prirodni predatori te sukobi između ljudi i divljih životinja.