Podne u Zagrebu, a istodobno sat više ili manje u Sarajevu ili Ljubljani. Ovakav hipotetski primjer postao je sasvim moguć. I to otkako je Europska komisija, nakon donošenja odluke o prestanku pomicanja satova, svakoj članici predložila da sama odabere želi li ljetno ili zimsko računanje vremena. To bi moglo izazvati niz problema putnicima, ali i tvrtkama.
Maja je Slovenka koja 14 godina živi i radi u Splitu pa će joj, uz poslovne, moguća neusklađenost naših i slovenskih satova donijeti i privatne probleme.
"Samim time što ću morati paziti na koji način komuniciram s ljudima u Sloveniji i naravno, vezano uz posao bit ćemo vrlo ograničeni", kaže Maja Buzdovačić.
Jer će joj se, tvrdi, skratiti efektivno radno vrijeme zato što će tvrtke preko granice imati različit raspored te možda zatvarati i sat vremena ranije.
"Pogotovo jer je kod nas uvijek priša, sve je u zadnji čas, dogodit će se da ćemo imati tu i prolongiranja na sljedeći dan pa će se u nekim stvarima i kasniti."
Voditelj seizmološke službe podsjeća kako su se ljudi uvijek teško dogovarali oko vremena te da je, na primjer, podnevni pucanj iz Gričkog topa dogovoren da bi sve crkve u gradu počele pokazivati isto vrijeme.
S novim planovima oko određivanja vremena se ne slaže.
"Ja bih rekao da je to ipak malo uvođenje nereda. OK. Može se i tako živjeti. Određivanje vremena je jedan dogovor pa sad kako se dogovorimo", kaže Ivo Allegretti.
Iako je više od 80 posto Europljana, koji su sudjelovali u internetskoj anketi, navelo kako želi ukinuti pomicanje satova, neki bi se ipak drukčije dogovorili.
"Opći kaos će nastati kad se pomakne to vrijeme kako su donijeli odluku. Ja se ne slažem s time zato što dugo funkcioniramo ovako da pomičemo sat na zimsko i ljetno vrijeme", kaže Ina iz Splita.
"Moj pametni telefon mi govori koliko je sati tako da mislim da to uopće neću primijetiti", kaže Henry iz Velike Britanije.
Europska unija savjetovala je članicama da se ipak pokušaju nekako dogovoriti jer bi razlike mogle dovesti i do stvarnih problema za gospodarstvenike.