Jedan je belgijski vojnik predao "ispričnicu" u kojoj navodi da ga bole leđa, pa se neće moći uključiti u bitku. Borac iz Francuske je tvrdio da se želi vratiti u Europu kako bi tamo izveo teroristički napad. Nekoliko ih je zatražilo da ih se premjesti u Siriju. Neki su jednostavno odbili otići u borbu.
Radi se, vjerovali ili ne, o bataljonu ISIS-a Tariq Bin Ziyad, koji se sastoji većinom od stranih boraca. Ove su zapise o "14 problematičnih boraca" pronašle snage iračke vojske pri oslobađanju jedne mosulske četvrti prošlog mjeseca.
Sada su borci utaboreni tek u zapadnom dijelu Mosula, čekajući napad iračkih snaga. Mnogi strani borci više nemaju nikakvih iluzija o ratu i žele se vratiti doma.
Dok je bio na vrhuncu moći, Isis je privlačio tisuće stranih boraca svakoga mjeseca i kontrolirao trećinu iračkog teritorija. Ali Islamska država polako gubi moć, a čini se i popularnost. Francuska, zemlja čijih je najviše državljana otišlo boriti se za Islamsku državu, uočila je da je u 2016. naglo pao broj građana koji su napustili zemlju kako bi se borili u ISIS-u.
Od otprilike 4 000 stranih boraca koji su napustili zemlje Europske unije kako bi se otišli boriti za Islamsku državu, vratila se trećina njih.
"Strani borci su bili najžešći borci protiv kojih smo se ikada borili", rekao je poručnik-pukovnik Muhanad al-Tamimi, čija je jedinica pronašla dokumente ISIS-a u Mosulu. “Kada se ti borci odbiju boriti to znači da su shvatili da se ovo lažna islamska organizacija, ne ono zbog čega su oni došli", rekao je al-Tamimi za The Independent.