OBRATITE POZORNOST /

Praznovjerni tvrde da ovi predmeti donose nesreću: Ako ih imate u svom domu, riješite ih se

Image
Foto: Shutterstock

U mnogim kulturama diljem svijeta, praznovjerja o određenim predmetima i pojavama u kućama oblikovala su vjerovanja o tome što donosi nesreću, a mi vam donosimo pet najpoznatijih

26.10.2024.
8:41
Shutterstock
VOYO logo

U raznolikim kulturama širom svijeta, od drevnih civilizacija do modernih društava, postoji fascinantan spektar praznovjerja vezanih uz predmete i pojave u kućama koje se smatraju izvorima nesreće za njihove stanovnike.

Ova vjerovanja, često duboko ukorijenjena u tradiciji i povijesti, oblikovala su način na koji ljudi uređuju svoje domove i odnose se prema određenim predmetima već stoljećima. Stoga vam izdvajamo pet stvari u kućama za koje se tvrdi da donose nesreću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
IMA I ZA TO LIJEKA /

Sumnjate na uroke? Ovo su najčešći pokazatelji da vas je netko možda dao prokleti

Image
IMA I ZA TO LIJEKA /

Sumnjate na uroke? Ovo su najčešći pokazatelji da vas je netko možda dao prokleti

1. Razbijeno ogledalo

Jedno od najpoznatijih praznovjerja vezanih uz predmeta u kućama je ono o razbijenom ogledalu koje donosi sedam godina nesreće. Ovo vjerovanje potječe još iz antičkih vremena kada se smatralo da ogledalo odražava dušu osobe. Razbijanje ogledala značilo bi i razbijanje duše, što bi rezultiralo nesrećom.

U starom Rimu vjerovalo se da se ljudsko tijelo obnavlja svakih sedam godina, pa bi toliko trebalo i da se oporavi od nesreće razbijenog ogledala. Iako danas znamo da to nije točno, praznovjerje se zadržalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da u nekim kulturama postoje i načini da se poništi ta nesreća - na primjer, zakopavanje krhotina ogledala pod mjesečinom ili bacanje soli preko lijevog ramena.

Image
Foto: Pixabay

2. Otvoreni kišobran u kući

Otvaranje kišobrana u zatvorenom prostoru smatra se lošom srećom u mnogim zapadnim kulturama.

Jedna teorija kaže da potječe iz vremena kada su kišobrani bili glomazni i teški, pa bi njihovo otvaranje u kući moglo oštetiti namještaj ili ozlijediti nekoga. S vremenom je ta praktična opreznost prerasla u praznovjerje.

Druga teorija povezuje ga s egipatskom mitologijom, gdje su se kišobrani koristili kao zaštita od sunca. Otvaranje kišobrana u kući moglo bi uvrijediti boga sunca Ra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na porijeklo, ovo praznovjerje i dalje je rašireno, pa mnogi izbjegavaju otvarati kišobrane u zatvorenom prostoru.

Image
Foto: Shutterstock

3. Slomljeni sat

Vjerovanje da slomljeni satovi donose nesreću povezuje sa sa smrtnošću. U viktorijansko doba bilo je uobičajeno zaustaviti satove u trenutku nečije smrti. Stoga ne čudi da se iznenada pokvareni sat smatra zlokobnim znakom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još je jezivije vjerovanje da ako slomljeni sat odjednom zazvoni, to najavljuje skoru smrt u kući. Ova praznovjerja odražavaju ljudski strah od prolaznosti i smrti.

Iz praktičnih razloga, pokvareni satovi mogu stvarati nelagodu jer remete rutinu i osjećaj kontrole nad vremenom.

4. Zelena boja na zidovima

Iako se danas zelena boja smatra umirujućom bojom, u 19. stoljeću je bila povezana s nesrećom i čak smrću. Razlog tome je što su određene zelene boje tada sadržavale arsen i mogle proizvesti otrovni plin.

Popularna "pariško zelena" boja koristila se za tkanine, dječje igračke, boje i tapete. S vremenom se otkrilo da je izuzetno toksična i mogla je uzrokovati trovanje i smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se danas više ne koriste otrovne zelene boje, praznovjerje o zelenoj kao nesretnoj boji za zidove zadržalo se u nekim kulturama.

5. Suho cvijeće

U mnogim kulturama suho cvijeće smatra se izvorom negativne energije u domu, a povezuju ga s propadanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U "feng shui" filozofiji smatra se stagnantnom energijom koja može blokirati protok pozitivne "chi" energije u prostoru. Neki vjeruju da suho cvijeće može privući duhove ili negativne entitete u dom. Ovo praznovjerje možda potječe iz drevnih pogrebnih običaja kada se suho cvijeće koristilo za prekrivanje mirisa raspadanja.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo