Otkriven mikrokontinent u Indijskom okeanu

Mauricija ostatak drevne Pangeje

25.2.2013.
4:01
VOYO logo

Grupa geologa iz Norveške, Južne Afrike, Velike Britanije i Nemačke objavila je danas da su otkriveni tragovi postajanja mikrokontinenta skrivenog ispod ostrva Mauricijus u Indijskom okeanu.

Ploča, nazvana Mauricija, verovatno je oformljena pre oko 61 do 83 miliona godina, nakon razdvajanja Madagaskara od Indije, ali se vremenom raspala i prekrili su je gusti slojevi lave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naučnici su ispitivali peščanu plažu na Mauricijusu, koja je sadržala drevne cirkone, starosti između 660 miliona i dve milijarde godina, preneo je “Global post”.

Komadići tog minerala bili su zakopani u pesku formiranom “nedavno” – u geološkom smislu – od vulkanske stene stare devet miliona godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cirkoni ukazuju na postojanje fragmenata drevnog mikrokontinenta ispod Mauricijusa, čiji su komadići izbili na površinu zahvaljujući nedavnoj vulkanskoj aktivnosti”, navedeno je u studiji objavljenoj u žurnalu “Priroda geonauke”.

Naučnici smatraju da je Indijski okean možda prekriven skrivenim komadima tla, koji su se raspali kada se drevni superkontinent Pangea raspao i formirao današnje kontinente.

Pangea je počela da se cepa pre oko 200 miliona godina, stvarajući Gondvanu na jugu i Lauraziju na severu. Gondvana se potom, pre oko 80 i 130 miliona godina, rascepila na Madagaskar, Australiju, Antarktik i Indiju.

Novo istraživanje ukazuje da se Mauricija odvojila kada su se rascepili Madagaskar i Indija. Sejšeli bi mogli da budu poput Mauricije – još jedan delić kontinenta koji je, međutim, vidljiv, naveli su istraživači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo