Osvete od kojih se ledi krv u žilama

Njihove su osvete poslužile kao inspiracija brojnim filmovima, pjesmama... i gotovo je nezamislivo da su se takve stvari odigrale u stvarnosti.

9.6.2013.
9:02
VOYO logo

Olga Kijevska

Vladarica Kijevske Rusije rođena je krajem 9., a vladala je sredinom 10. stoljeća. Na prijestolje je došla nakon što su Derevljani ubili njezinog supruga kralja. Kako im je sin tada imao tek tri godine, Olga je naslijedila prijestolje.

Derevljani su, potom, odlučili sklopiti savez s njom te su joj ponudili novog supruga i poslali joj 20 muškaraca od kojih je trebala odabrati svojeg budućeg. Kandidate je dočekala čamcima u kojima su bili nošeni do dvora, no oni nikada nisu stigli do cilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putem su bili bačeni u jarak i živi zakopani. To je bio sam početak krvave osvete. Nakon tog događaja, Olga je obavijestila Derevljane da je pronašla odabranika među ponuđenima i tražila je prisutnost derevljanskih velikana na vjenčanju.

Kada su stigli, sve ih je okupila u kupelji, zabarikadirala ih i spalila cijelu građevinu iz koje se nitko nije izvukao živ. Na sprovod je pozvala još Derevljana, a oni su, očito niti ne sluteći, upali u zamku i pojavili se. Nakon što su se napili, pobila ih je navodno još oko 5.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li to zadovoljilo njezine apetite? Povijest kaže da nije jer se nakon toga upustila u otvoreni rat protiv Derevljana i napala im glavni grad. Kao uvjet predaje, tražila je jednostavno da joj svako kućanstvo u gradu daruje nekoliko golubica. Derevljani su pristali na to, no kada se spustio mrak, Olga ih je vratila. Tako što je za svaku pticu vezala užareni ugljen i pustila da leti u grad.

Cijeli grad obavio je plamen, a svi koji su bježali iz grada bili su ubijeni ili zarobljeni. Olga je vladala nad oba kraljevstva i nastavila osvajanje i širenje pravoslavne vjere do svoje smrti 969. godine.

Benjamin L. Salomon

Godine 1937. Benjamin Solomon bio je običan zubar. 1940. sudbina mu je namijenila drugi put pa je unovačen u američku vojsku. Kada je Amerika ušla u rat, već je došao do ranga kapetana i radio je kao vojni liječnik.

Na bojištu je završio na pacifičkom frontu gdje je operirao ranjenike. Jednog dana šator su opkolili japanski vojnici, a ranjenika kojeg je upravo operirao proboli su bajunetom. Okružen ranjenim vojnicima, uzeo je stvar u svoje ruke, upucao je dva Japanca, izbio nož iz ruke trećega i udarcem glavom onesposobio četvrtog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranjenicima je zapovjedio da napuste šator, no kako nisu imali nikoga da ih pokriva vatrom dok odlaze iz šatora, Solomon je uzeo strojnicu u svoje ruke i omogućio im siguran bijeg. Zadnje što su saveznički vojnici vidjeli u bijegu bio je njihov doktor za strojnicom, opkoljen neprijateljskim trupama.

Sljedećeg dana saveznici su se vratili do šatora i pronašli mrtvog doktora. I oko 100 mrtvih japanskih vojnika. Solomon je imao preko 70 prostrijelih rana te mu je posthumno dodijeljena Medalja časti, najviše vojno odličje koje se dodjeljuje u američkoj vojsci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alec Turner

Neslužbena inspiracija za film Django Unchained u glavnoj ulozi ima Aleca Turnera koji je rođen na robovlasničkoj plantaži u Virginiji 1845. Vlasnik plantaže imao je unuku koja je imala malo drugačiji svjetonazor, pa je 5-godišnjeg Aleca učila čitati i pisati.

Jednom ih je prilikom njezina majka uhvatila na djelu, zbog čega je djevojčica dobila poštenu bukvicu. Maleni Alec dobio je nešto upečatljiviju bukvicu bičem.

Kada je izbio Građanski rat 1891. Alec je pobjegao s plantaže kako bi se pridružio vojsci Unije. Kao vojnik je odlučio posjetiti svoj nekadašnji dom, gdje ga je s prozora dočekao bezdušni nadzornik robova. On je isto bio rob, ali je zbog svoje odanosti imao povlašten položaj i brojne privilegije u odnosu na ostale.

S prozora je povikao: 'Tko je to? Tko to ide?', na što mu je Alec odgovorio: 'Ja sam! Alec je! Upucat ću te!'. Svoj je naum i ostvario. Nakon rata se preselio u Vermont gdje je kupio imanje koje je nazvao 'Kraj puta' i tamo je proveo ostalih 50 godina svojeg života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Buford Pusser

1960-ih Pusser je bio šerif McNairyja u Tennesseeju. Glasio je kao dobar šerif i zadavao je glavobolje kriminalcima i mafijašima. Zbog toga je imao hrpu neprijatelja, a najveća riba među njima bila je State Line Mafia. No, u jednom su trenutku stali na krivi žulj kada su u pljački restorana ubili Pusserovog prijatelja.

U uspješnoj akciji (čitaj: osveti) Pusser je uhitio, protjerao i ubio nekoliko članova mafije, uključujući i ljubavnicu šefa mafije, ali u samoobrani. Ipak, šef mafije Carl White to mu nikako nije mogao oprostiti pa mu je ubio suprugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je samo dodatno razjarilo šerifa-osvetnika, koji više nije imao što izgubiti, pa je Pusser krenuo u pravednički pohod koji je uključivao zabijanje autom kroz vrata ilegalnih kockarnica, a zaposlio je i plaćenog ubojicu da ubije Whitea.

Pusser se u međuvremenu dao u potjeru za ubojicama svoje žene po cijelom SAD-u. Svi osumnjičeni pronađeni su ubijeni. Točnije, svi osim jednog koji se svojevoljno predao policiji kada je čuo da je Pusser u njegovom gradu.

Po završetku pohoda, šerif se vratio na svoje radno mjesto kao da ništa nije bilo i nastavio je obavljati svoj posao.

Frank Eaton

Otac Franka Eatona bio je osvetnik čiji se sustav vrijednosti malo kosio s vrijednostima drugih osvetnika. Zbog toga je izgubio glavu, a njegov prijatelj Mose Beaman preuzeo je na sebe odgoj Franka i rekao mu da mora osvetiti svog oca ako ne želi da ga sustigne prokletstvo. Frank je tada imao osam godina, a riječi su mu se dobro urezale u um.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beaman je odlučio pružiti Eatonu i praktične poduke pa ga je naučio baratati oružjem. Kada je navršio 15 godina, uputio se u vojnu akademiju ne bi li se dodatno izvještio, no tamo su ga odbili jer je bio premlad. Ipak, dopustili u mu da vježba na njihovim metama.

Kada je pobijedio sve polaznike vojne akademije u streljaštvu, odlutao je u nepoznatom smjeru i s 20 godina postao šerif, jedan od najmlađih u američkoj povijesti. Do 1887. uspio je upucati pet muškaraca odgovornih za smrt njegovog oca. Šesti je umro prije nego što ga je Eaton pronašao. Zbog svoje je vještine zaradio i nadimak Pistol Pete i neki ga smatraju najbržim revolverašem Divljeg zapada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gola privlacnost
NOVA SEZONA
VOYO logo