prvu puta pronađen / Novo svjetlo na tajni masovne seobe: sekvencioniran najstariji ljudski genom iz Afrike star 4.500 godina

Image
Foto: Thinkstock.com

Ovo je prvi put da je pronađen i sekvencioniran drevni genom s afričkog kontinenta, kolijevke čovječanstva i izvora genetske raznovrsnosti u ljudi

9.10.2015.
10:29
Thinkstock.com
VOYO logo

Znanstvenici su sekvencionirali najstariji ljudski genom iz Afrike star 4500 godina, ističe se u istraživanju objavljenom u četvrtak koje baca novo svjetlo na tajnu masovne seobe iz Euroazije prema Afričkom rogu koja se dogodila prije 3000 godina.

Ovo je prvi put da je pronađen i sekvencioniran drevni genom s afričkog kontinenta, kolijevke čovječanstva i izvora genetske raznovrsnosti u ljudi, dodaju stručnjaci čije je istraživanje objavljeno u američkom časopisu Science.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim sekvencioniranjem utvrđeno je i da je migracijski val koji se dogodio prije 3000 godina bio puno veći i nagliji nego što se prije mislilo, budući da je zahvatio gensko naslijeđe stanovništva na čitavom području Afrike.

Genom je izdvojen iz lubanje muškarca pokopanog potrbuške u pećini Mota, u etiopskim planinama, koja je bila dovoljno hladna i suha da bi se njegov DNK sačuvao više od 4000 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj zagonetni migracijski val iz Euroazije u Afriku nazvan "euroazijski priljev", krenuo je s Bliskog istoka i iz Male Azije.

Pronađen drevni genom iz razdoblja prije tog vala, omogućio je znanstvenicima da provedu usporedbu gena kroz više tisuća godina i zaključe da su ti Euroazijci bili tijesno povezani s prvim ratarima u neolitiku koji su prije 4000 godina donijeli poljodjelstvo u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako DNK današnjih Afrikanaca na istoku kontinenta ima 25 posto gena euroazijskih predaka koji su došli u toj velikoj seobi.

S obzirom na važnost genskog naslijeđa, istražitelji ocjenjuju da je udio euroazijskih migranata u autohtonom stanovništvu prije 3000 godina bio 25 posto. Poslije su se genetski raširili po čitavoj Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici još nisu utvrdili uzrok te iznenadne migracije koja, čini se, nije skopčana s posebnim klimatskim uvjetima.

No "raspolagati genomom koji potječe iz vremena prije tih migracija velik je korak" na tom području istraživanja, zaključuju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo