Projekt 'Znanost za mir i sigurnost' /

Novi projekt na Ruđeru: Radit će na dogradnji detektora opasnog tereta i nuklearnog materijala

Image
Foto: Institut Ruđer Bošković/Google

Projekt je vrijedan 356 800 eura, a IRB-u je dodijeljen najveći postotak budžeta od čak 35 posto

30.5.2020.
11:19
Institut Ruđer Bošković/Google
VOYO logo

Dr. sc. Ivana Capan s Instituta Ruđer Bošković (IRB) zahvaljujući novom projektu u sklopu NATO-ova programa 'Znanost za mir i sigurnost'  (SPS) sljedeće tri godine radit će na nadogradnji nedavno razvijenog detektora opasnog tereta i nuklearnog materijala na bazi silicij karbida.

Novi pixel detektor tako će povrh neutronskih pokrivati gama i X-zrake što će povećati njegovu učinkovitost, brzinu detekcije, te omogućiti njegovu širu primjenu na više vrsta materijala, primjerice, kod skeniranja ručne prtljage na aerodromima. Projekt je vrijedan 356 800 eura, a IRB-u je dodijeljen najveći postotak budžeta od čak 35 posto. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''U sklopu prethodnog projekta NATO-a razvili smo prototip neutronskog detektora na bazi silicij karbida za otkrivanje opasnog nuklearnog tereta u pomorskim lukama. Prototip se pokazao efikasnim prvenstveno za termalne odnosno spore neutrone. U sklopu novog projekta mi startamo s tim rezultatima i nadograđujemo naša istraživanja te u sljedeće tri godine imamo ambiciozan plan za razvoj novog piksel detektora od silicij karbida koji će biti osjetljiv i na nisko energijske game zrake, alfa zračenja, brze i spore neutrone te X-zrake. Prelaskom na piksel detektore dobivamo dodatnu informaciju o položaju", izjavila je dr. sc. Ivana Capan, koordinatorica projekta te voditeljica Laboratorija za poluvodiče na IRB-u.

Ovakva tehnologija uvelike bi nadmašila postojeće mogućnosti probira zahvaljujući sinkronom otkrivanju neutronskih i X-zraka te bi omogućila aktivne i pasivne načine ispitivanja opasnog materijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Sve zbog Covida-19 /

U zraku nije bilo ovako malo CO2 od Drugog svjetskog rata. Pad emisija je ekstreman, možemo li spasiti planet?

Image
Sve zbog Covida-19 /

U zraku nije bilo ovako malo CO2 od Drugog svjetskog rata. Pad emisija je ekstreman, možemo li spasiti planet?

''Novi nadograđeni detektori omogućili bi detektiranja više vrsta materijala, skratili vrijeme detekcije te imali znatno manji broj lažno pozitivnih rezultata što bi u konačnici poboljšalo sposobnost i učinkovitost odetekcije i ispitivanja opasnog materijala", dodaje dr. Capan kojoj je opet pošlo za rukom okupiti ugledan međunarodni tim znanstvenika iz japanskog Nacionalnog instituta za kvantne i radiološke znanosti i tehnologije,  s portugalskog Sveučilišta Aveiro, te slovenskog Instituta Jožef Stefan iz Ljubljane.

Ovo je drugi projekt u sklopu NATO programa 'Znanost za mir i sigurnost' koji je dodijeljen dr. Capan i njezinom timu iz Laboratorija za poluvodiče i to upravo zahvaljujući sjajnim rezultatima istraživanja ostvarenim u prvom projektu.

''Na Ruđeru će na ovom projektu kojeg su nazvali e-Sicure2 raditi pet znanstvenika, a očekujemo i uključivanje studenata koje možemo stipendirati kroz trajanje projekta, kao što je to bio slučaj i u prethodnom projektu",  zaključuje dr. Capan.

Njeno objašnjenje projekta i pojedinosti možete pogledati OVDJE

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo