Gotovo prazne čaše, ali vino iz njih nitko nije popio. Potrošili su ga slikari koji stvaraju posebnom tehnikom, vinorelom.
„Obavezno mora prokuhati, da dobije viskozitet, da kisik izađe vani i onda se fino radi“, objašnjava Zlatko Nežić, sudionik likovne kolonije - 5.
U tri dana svaki od desetak umjetnika naslika bar pet slika. U krčkoj vinariji za Martinje se ovako druže jedanaest godina.
„Nevjerojatno je razne vrste vina na raznoj vrsti papira daju druge tonove i druge boje“, kaže Ivo Raič, sudionik likovne kolonije.
Svake godine jedan motiv je obavezan. Ovoga puta to su zvončari koji su dio kulturne baštine.
„Tek na kraju pojavljuje se boja, znači ovdje treba imati veliku vještinu“, kaže Olena Sokolovska.
Svi slikaju istim vinom.
„Sansigot, znači Sansigo je ime za otočić Susak, ali na Susku zanimljivo nema više toga grožđa. Jedino mjesto gdje se može naći Sansigot danas je upravo otok Krk“, kaže Toni Katunar.
Tako čuvaju tradiciju. Uz to imaju i kuma. Glumac Mlikota titulu je ove godine predao velikom književniku.
„Vino je višenamjensko piće, za opijanje, za slikanje, za zaljubljivanje, za tugovanje, za radovanje, pa prema tome zašto ne bi bilo i za slikanje“, kaže književnik Luko Paljetak.
Večeras se izlažu radovi, u društvu stotinjak vinoljubaca. Crnim su kažu slikali, bijelo će noćas piti.
„Mi Primorci smo možda zakinuti što nismo imali dugogodišnju tradiciju kao kolege Zagorci pa je tu tradiciju trebalo na neki način osmisliti, neću reći izmisliti“, kaže Anton Katunar, idejni začetnik projekta.
Za svoja krčka vina dobili su već bezbroj nagrada, a kada bi se nagrađivala originalnost, ova likovna kolonija sigurno bi osvojila medalju.