Naš zlatni olimpijac Valent Sinković zamijenio je vesla iglama za pletenje. Pred našim je kamerama pokazao što sve zna s vunom te otkrio kada je svladao tu vještinu. Za to što se, uz treninge koje ima dva puta dnevno, primio i pletenja Sinković ima jako dobar razlog.
Pletenje nikad nije bilo muževnije. Iako, početak nije baš obećavao. Nije pletenje, kaže Valent, poput vožnje bicikla koje se nikad ne zaboravlja.
"Moram priznati da sam u Osnovnoj školi volio plesti i dobro sam naučio pa sam i pod odmorima pleo i to mi je bila zanimljiva aktivnost. Kao mali sam volio to raditi i bio sam spretan s prstima", rekao je Valent Sinković.
Za njegovo umjeće u pletenju zaslužna je učiteljica iz osnovne škole pa Valent nije dvojio kad ga je pozvala da se priključi humanitarnoj akciji 'Upleti se'. Riječ je o pletenju i kukičanju zelenih kvadrata koje se spajati u veliko božićno drvce.
"Bit će sigurno velika atrakcija, a onaj dio koji dira u srca ljudi i koji ih motivira da se uključe jest taj segment da ćemo od kvadrata načiniti deke za beskućnike grada Zagreba", rekla je Vjera Lukavečki, ravnateljica Centra Ozana.
Samo pletenje i kukičanje za pojedinca ima i terapeutski učinak. Sad je konačno jasnije zašto su naše bake bile tako lucidne i mudre i pod stare dane.
"Aktivnosti kao što su kukičanje i pletenje koje zahtijevaju neko složeno razmišljanje unaprijed razvijaju i naše mentalne sposobnosti i praktički održavaju naš mozak svježim, mladim, aktivnijim puno dulje u starost nego da takve stvari ne radimo", objasnio Goran Sedmak, neuroznanstvenik na Hrvatskom institutu za istraživanje mozga.
"Pletenje je dobro jer te malo smiruje pa i za nas sportaše može biti dobro. Uči sportaša koncentraciji, malo smiruje jer vrhunski sport je pun stresa", kaže Valent.
U njegovom je sportu sad sve podređeno Olimpijskim igrama u Tokiju. A na taj će put ponijeti i igle i vunu. A vratiti se, nadamo se, sa zlatom oko vrata.