NEMA PANIKE / Ljudima rastu 'rogovi' jer su non-stop na mobitelima! Srećom, postoji lijek za takvo stanje

Image
Foto: Pixabay

'Ono što govorim klijentima jest da se moraju riješiti navika'

14.7.2019.
16:15
Pixabay
VOYO logo

Vijest da sati provedeni nad mobitelima, ali i tabletima i laptopima stvaraju pritisak na dijelove tijela koji nisu predviđeni za takav položaj pa nam rastu mali rogovi na stražnjem dijelu glave izazvala je podosta pozornosti, ali i panike. No, rješenje za tu deformaciju modernog doba postoji.

Naime, novi je to problem koji našem tijelu donose pametni uređaji nad kojima provodimo sve više vremena, a tek je koja godina prošla otkako su nas znanstvenici upozorili na 'selfie-zglob'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je riječ o obliku sindroma karpalnog tunela i manifestira se kroz peckanje ili kroz oštar bol kada se šaka savije prema unutra. Prijašnjih godina zabilježen je određen broj slučajeva s takvim problemom, koji je uzrokovan dugim držanjem telefona u nezgodnom položaju i to bez micanja.

I dok je 'selfie-zglob' doista novovjeka pojava, koštani šiljci na stražnjoj strani glave zabilježeni su i prije, još u 19. stoljeću, ali rijetko. Međutim, čudna kost na korijenu lubanje u posljednjem desetljeću više nije neuobičajena, pogotovo kod mladih ljudi koji je brže razvijaju. Sumnja se da je razlog za to pretjerano korištenje mobitela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Liječnik sam već 20 godina, ali tek u posljednjem desetljeću počeo sam otkrivati da moji pacijenti imaju izraslinu na zatiljku”, kazao je dr. David Shahar sa Sveučilišta Sunshine Coast, čiji su kolege znanstvenici pomno proučili tisuće lubanja volontera i volonterki starih između 18 i 86 godina.  

Istraživanje je pokazalo da se najčešće javlja kod korisnika mobitela i tableta starih između 18 i 30 godina. Svaki četvrti imao je izraslinu. Iako uzročno-posljedična veza zasad nije identificirana, moguće je da izraslina nastaje neprestanim savijanjem vrata pod neugodnim kutovima dok gledamo što se zbiva na ekranima pametnih telefona ili drugih uređaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljudska glava u prosjeku teži oko pet kilograma, dakle, kao velika lubenica, a s obzirom na to koliko vremena provodimo nad mobitelima, mišići koji povezuju vrat i stražnji dio glave pretjerano se koriste te se moraju dodatno upregnuti kako bi izdržali taj teret savijen prema dolje. U skladu s tim na ljudskom kosturu rastu novi slojevi kosti koji osnažuju i proširuju područje glave.

Srećom, rješenja ima. Vrlo su jednostavna u teoriji, ali ne i u praksi. Donosi ih učitelj pilatesa Gary Noble iz Londona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što govorim klijentima jest da se moraju riješiti navika kao što su: konstantno gledanje prema dolje bez odmora, naginjanje vrata u stranu dok razgovarate telefonom, korištenje jedne ruke i prstiju kad obavljate radnje mobitelom, odmaranje laktova na tvrdoj podlozi dulje vrijeme, "okidanje" povećeg broja selfija uz premještanje tereta na jedan prst", kazao je Noble pa naveo koje navike treba uvesti u život da se riješi problem "rogova":

"Za pozive koristite hands-free, koristite glasovne poruke što je više moguće, mobitel držite u ravnini očiju, podižite glavu što češće prema gore kako bi se pritisak s vrata uklonio, ustanite i šećite što češće možete i uspravite se dok sjedite."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, ukratko, pokušajte se koristiti digitalim uređajima što je manje moguće i više se krećite. S vremenom će "rogovi" nestati.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo