Poznajete li nekoga tko živi u prljavštini, okružen smećem od glave do pete?
Kruh sa sedam kora: Čisti i tamo gdje se drugima već na prvi pogled okreće želudac
Ako ste se susreli s takvom osobom, znajte da je u pitanju poremećaj naziva Diogenov sindrom.
Diogenov sindrom u najvećem broju slučajeva pogađa starije ljude, ali može zadesiti osobe bilo koje dobi i bilo kojeg ekonomskog statusa.
U suštini govorimo o ljudima koje muči opsesivno-kompulzivno skupljanje, OKP, odnosno pretjerano čuvanje nepotrebnih stvari i stvaranje zaliha.
Kako izgledaju domovi u kojima takve osobe žive, iz prve ruke zna i profesionalni čistač James Fitzpatrick, 36-godišnjak iz Glasgowa koji se trudi takve stanove i kuće vratiti u prvobitno stanje.
U tome je poslu, svjedoče njegove objave na društvenim mrežama, izvanredan te briljira tamo gdje mnoge njegove kolege ne žele ni ući.
"Kada sam otišao pogledati prvi takav slučaj, slomilo mi se srce kad sam vidio kako neki ljudi žive", izjavio je Fitzpatrick za Absolutely Business te kazao da se dosad suočio s jako puno neugodnih iznenađenja tijekom čišćenja takvih domova.
"Jednom su u smećem zatrpanom domu bili i štakori. Mogli smo ih čuti kako grebu po zidovima, ali ih nismo mogli vidjeti."
"Kada smo napokon došli do zadnjih nekoliko vrećica, odjednom je veliki štakor iskočio i doslovno mene i kolege potjerao iz kuće", prepričao je.
Tome je dodao da se susretao i s klijentima koji su čuvali urin u kojekakvim bočicama jer više nisu mogli do vlastitog WC-a.
Srećom po takve ljude, Fitzpatrick nije osoba koja lako odustaje.
Dapače, često bilježi koliko mu je potrebno da iznese sve smeće, sve opere i uredi, a neke od njegovih snimaka skupile su više od 100 tisuća pregleda.
"Svjestan sam u što se upuštam i ne zapošljavam nikoga sa slabim želucem", naglasio je na kraju Fitzpatrick, čija je tvrtka do danas dobila brojne nagrade.
Pogledajte u nastavku galerije s čime se sve suočava na poslu, ali i kako izgledaju ti domovi jednom nakon što kaže - gotovo je, odradio sam sve što je trebalo.