Svojedobna sumnja / Korak prema otkrivanju tajni oceana: nakon stoljeća istraživanja, napokon potvrdili postojanje bizarnog stvorenja

Image
Foto: Twitter

Mnogi su se susretali sa stvorenjem koje je obavijeno oblakom sluzi zvano B. Charon, ali ga nitko dosad nije mogao niti znao prepoznati

7.12.2016.
10:45
Twitter
VOYO logo

Godine 1899. znanstvenici su imenovali neobično morsko stvorenje po Charonu, mitskom lađaru mrtvih, a sada napokon mogu potvrditi njegovo postojanje.

Mnogi su se susretali sa stvorenjem koje je obavijeno oblakom sluzi zvano B. Charon, ali ga nitko dosad nije mogao niti znao prepoznati. Hrani se filtriranjem hranjivih čestica kroz vlastitu prozirnu membranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovu vrstu prvi je otkio biolog Carl Chun sa Sveučilišta u Leipzigu u Njemačkoj prije više od stoljeća.

Odonda su imali zabilježena viđenja ovog neobičnog stvorenja, ali su tek sad objavljenje prve definitivne evidencije morske sluzi u vodama Monterey Baya na obali Kalifornije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nismo imali pojma dok nismo pomnije pogledali uzorak, da smo zapravo našli B. Charon, vrstu koja je prvi put opisana prije više od stotinu godina”, izjavio je Rob Sherlock iz Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI).

Znanstvenici su svojedobno sumnjali u postojanje bića B. Charona jer je dosta slično vrsti Bathochordaeus stygius koja je otkrivena 1936. godine. Mnogi su se tad pitali jesu li te dvije vrste zapravo jedna te ista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

B. Charon vrsta je plivajućih plaštenjaka – slobodno plutajućih stvorenja koji se obično protežu ne duže od jednog centimetra, isključujući rep. Primjerak koji su pronašli Sherlock i njegov tim dug je nevjerojatnih devet centimetara!

Hrane se proizvodeći svojevrsnu ovojnicu od sluzi koja poput mreže hvata sitne čestice hrane  dok stvorenje pluta oceanom. Osim toga, znanstvenici imaju malo saznanja o tome kako ta stvorenja žive, razmnožavaju se i stare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je kako znamo puno više o svemiru nego o tajnovitim dubinama oceana.

“Na mnogo načina puno više znamo o Mjesecu nego o životu u oceanu”,  potvrdio je Sherlock u priopćenju za MBARI.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo