Oni nisu pirotehničari i ne traže mine, već nešto puno ljepše, ali i vrijednije..
"Pronašao sam novčić, to je jedan Kreuzer iz 1851. godine. Vrijednost mu je malena zato što ih je bilo na ovim područjima jako puno u doba Austro-Ugarske", kaže detektorist Marin Šimičić.
Svake sekunde slobodnog vremena traže plemenite kovine, starine,
novac i nakit.
Prije nekoliko mjeseci osnovali su i prvu hrvatsku Udrugu
detektorista, kako bi bili u pravnim okvirima.
"To vam je adrenalin, svaki put kad vam detektor zuji vi mislite
da će biti nešto, očekujete, ne mislite, očekujete da će bit
nešto vrijedno", kaže predsjednik Udruge detektorista Hrvatske
Milan Radmanović.
Bivši branitelji detektoristi poklonili su jednu zbirku muzeju u Vinkovcima , koji je - kad je u pitanju suradnja detektorista i arheologa, otišao najdalje u Hrvatskoj. Samo jednom akcijom u travnju na 10 hektara zemlje otkrili su pravo malo blago.
"Na deset novih lokaliteta, za koje prije nismo znali, skupili smo više od 1500 novih arheoloških metalnih predmeta ", kaže kustos Gradskog muzeja Vinkovci Hrvoje Vulić.
Keltski ukrasi, rimski novac, sve to ostalo bi još dugo zakopano... Pa je i pomalo neobično da detektori uopće nisu regulirani zakonom. Jasno je tek da se ne smije kopati na zaštićenom lokalitetu.
"Zakonski je to dosta nejasno. To nije kriminalno dijelo, ako vi na neregistriranom lokalitetu, koji je oranica iz izoranog sloja. skupite nešto detektorom za metal. Ali vaša je dužnost prijaviti to lokalnom muzeju i konzervatorskom uredu", kaže Vulić.
Za njih je to hobi, a svaki njihov nalaz novi je komadić ugrađen u mozaik hrvatskog kulturnog blaga.