"Stranice za preprodaju droge, oružja, ukradenih dokumenata i identiteta, stranice na kojima se mogu naručiti plaćeni ubojice", pojasnio je anonimni korisnik dark weba.
To je samo dio ponude na tamnoj strani weba ili kako je poznatiji - dark weba - s kojom se jedan korisnik, koji je želio ostati anoniman, susreo.
"Našao sam stranice gdje se mogu unajmiti hakeri za određene poslove,od uništavanja života na društvenim mrežama. Do nekih ozbiljnijih stvari poput hakiranja firmi, korporacija", dodaje korisnik.
Svega 10 do 20 posto stranica na internetu je indeksirano, tj. može se pronaći putem tražilica. Sve ostalo je duboki web. A njemu se nalazi i takozvani - tamni web.
Zbog toga često dolazi do zabune. Deep web je jednostavno onaj koje pretraživači ne vide.
"Najčešće su to forumi ili neki sadržaji koje čitatelji sami generiraju, ajmo reći komentari na portalima i slično", kazao je Dragan Petrić, glavni urednik časopisa BUG.
U sve kontroliranijem društvu, duboki web je adresa i za one koji žele proširiti informaciju, a ne žele otkriti identitet. Poput Edwarda Snowdena dok je dogovarao intervju.
"Deep web nudi i neke dobre stvari gdje recimo neke države brane svojim građanima pristup određenim informacijama. Preko deep weba oni mogu doći do tih informacija", tvrdi anonimni korisnik dark weba.
Na malom i skrivenom dijelu dubokog weba - dark webu - je pak u velikoj većini ilegalan sadržaj.
Oni koji koriste tamni web najčešće prvo zamskiraju IP adresu - jedinstvenu oznaku računala na internetu - pomoću privatne virtualne mreže. Zatim se na web spajaju pomoću posebnog preglednika. Tek nakon toga kreću u pretragu sadržaja tamnog weba.
Sve to ne znači da vam se opet ne može ući u trag. Pogotovo od strane policije.
"Imate onaj fenomen. Ja sam ušao na nogometni stadion ali sam s njega i izašao - znači vi možete gledati tko ulazi i istovremeno negdje izlazi", pojasnio je Lucijan Carić, stručnjak za sigurnost na internetu.
Oni, koji dijele ili prodaju ilegalni sadržaj, stoga su stalno na oprezu, pa se plaćanje vrši kriptovalutama poput bitcoina, a neki žele i detaljnu provjeru.
"Mračniji forumi traže da se osoba upozna pa čak može biti do toga da se mora sa tvorcem nekog sajta provesti neko vrijeme na skypu da on utvrdi da si to ti, da je to tvoj identitet i da nisi nekakav policajac, Interpol, Europol ili nešto slično", tvrdi korisnik dark weba.
Tamni web se za kriminalne svrhe koristi i u Hrvatskoj. Dubrovački policajci nedavno su uhitili braću koja su na njemu kupila najmanje kilogram amfetamin. Mnogi na dark webu pronalaze i tržište za ukradene podatke, profile, lozinke, kartice i slično.
"Na godišnjoj razini u Republici Hrvatskoj zabilježi se oko 1200 slučajeva cyber kriminala i iz godine u godinu taj broj raste", rekla je Andreja Belin Maljak iz službe za odnose s javnošću MUP-a.
Stručnjaci stoga savjetuju:
"Ne bih nikome preporučio da se upušta u posjećivanje stranica na dark webu ili instaliranje browsera s kojima se to može raditi. Nije teško takvima ući u trag, teško je doći do onih koji ponude sadržaj na dark webu", tvrdi Petrić.
Istraživanje tamnog weba ipak je opasno, čak i ako vas samo znaima što se tamo nalazi, pa je možda pametnije da ga zaobilazite.