Biste li ikada prihvatili ovakav posao?

Iako većina kada pomisli na znanstvenika ima sliku nekakvog štrebera u laboratoriju ili za računalom, takvi poslovi uključuju i mnogo terenskog rada, koji nije nimalo čist.

28.10.2010.
17:28
VOYO logo

Brojač prdaca

Kako znate da prečesto ispuštate vjetrove? Pa, netko ih je izbrojio i izračunao prosječan broj prdaca u određenom vremenu kod zdrave osobe. Gastroenterolozi među ostalim probavnim procesima proučavaju i prdac kao takav. Zanima ih kako i zbog čega nastaje te može li učestalost crijevnih vjetrova nagovijestiti zdravstvene probleme.

Vjetrovi održavaju naš probavni trkat zdravim, a zahvaljujući hrabrim stručnjacima za probavu, koji su marljivo prebrojavali tuđe crijevne 'eksplozije', znamo da je prosječan broj prdaca 13,6 dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druženje s pijancima

Kako bi saznali utječe li uistinu količina alkohola na ljudsku procjenu privlačnosti potencijalnog partnera, sociolozi i antropolozi koji su sudjelovali u ovom istraživanju morali su obilaziti barove i razgovarati s najpijanijim osobama u prostoriji. Uz to, sve vrijeme trajanja ovog eksperimenta morali su biti potpuno trijezni. Iako vam se možda na prvu ruku ovo ne čini kao neki strašan posao, idući put u nekom klubu, u sitne noćne sate, započnite razgovor s najpijanijom osobom u svom vidokrugu…

Traženje mikroba u izmetu

Provedene su mnoge studije u kojima je analiziran sadržaj bakterija u crijevima, bilo ljudi bilo životinja. No, prije nego krenu silne fancy analize, treba prikupiti svježe izbačene fekalije, koje se potom stavljaju u specijalnu otopinu i tresu. Zbog toga u laboratorijima diljem svijeta tisuće genomika i proteomika svakodnevno trese ogromne boce pune izmeta, u nadi da će jednog dana ipak prijeći na drugu fazu istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kopanje po truplima

Iako vam se možda zbog TV-serija Zaboravljeni slučaj,Kosti i CSI forenzika čini kao odlično zanimanje, ona uključuje i jako, jako puno smrada. Neke analize moraju se obaviti na već duže vrijeme pokopanim leševima. Uz pomoć DNA analize tkiva pokojnika, može se odrediti njegov identitet i otkriti radi li se o smrti uzrokovanom trovanjem ili nečim sličnim. Nije rijetkost da tkivo za ekstrahiranje DNA moraju uzeti s trupla u raspadanju ili analizirati leš star koji mjesec ili godinu kako bi otkrili uzrok smrti… Plemenito, ali smrdljivo zanimanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo