Većina velikana svetske istorije nisu imali mira za života, a neki od njih nisu mogli ni da počivaju u miru. Neverovatne priče o posmrtnim ostacima Napoleona, Džeronima, Ajnštajna i drugih istorijskih ličnosti otkrila je Bet Lavdžoj u svojoj novoj knjizi 'Počivaj u delovima'.
Albert Ajnštajn
Ajnštajn je želeo da nakon smrti bude kremiran da se ljudi ne bi klanjali njegovim posmtnim ostacima. Ali je patolog koji je vršio njegovu autopsiju, dr. Tomas Harvi, izvadio i uzeo Ajnštajnov mozak.
Potom je mozak iseckao na hiljade delova koje je rasporedio u staklene tegle sa formaldehidom koje je čuvao u kartonskim kutijama u svom ormaru. Na kraju je 1988. godine poklonio sve tegle bolnici u Prinstonu, ali su delovi bili toliko oštećeni da nisu mogli da se iskoriste u bilo kakve medicinske svrhe.
Napoleon
Napoleon Bonaparta je želeo da bude sahranjen na obali reke Sene ali je završio na ostrvu Sv. Jelena, gde je prognan. Ali jedan deo njegovog tela nije stigao do ostrva – njegov penis.
Navodno je imperatorov lekar, Frančesko Antomarči, iskalio svoj bes zbog svega što je trpeo od Napoleona tokom njegovog života pa mu je tokom autopsije odstranio polni organ. Napoleonov sveštenik, otac Vignali tvrdio je da je on sa sobom odneo organ, zajedno sa još nekoliko ličnih predmeta.
Svi predmeti su ostali u vlasništvu Vignali porodice sve dok nisu predstavljeni na jednoj londonskoj aukciji 1916. godine. Napoleonov polni organ je otkupio jedan prodavac knjiga iz Londona, koji ga je prodao jednom kolekcionaru knjiga iz Filadelfije, koji ga je 1927. godine poklonio muzeju u Njujorku.
Na kraju ga je otkupio jedan urolog koji ga je držao u koferu ispod svog kreveta sve do svoje smrti 2007. godine. Francuska vlast nikad nije priznala autentičnost navodnog polnog organa Napoleona Bonapartea.
Džon Milton
Slavni engleski pisac 16 godina je bio sahranjen u dvorištu jedne stare londonske crkve kada je grupa paroha odlučila da treba da ga iskopaju i naprave mu spomenik kakav dolikuje velikom književniku.
Ali pre nego je nadgrobni spomenik napravljen, pijani čuvar groblja je sa četiri prijatelja raskomadao Miltonove ostatke i počeo da ih prodaje lovcima na morbidne suvenire. Na kraju je od Miltona ostalo toliko da je ponovo sahranjen u crkvi i to u dečjem kovčegu.
Eva Peron
Nakon što je 1952. godine umrla u 33 godini života, prva dama Argentine je balzamovana. Proces, koji je naredio njen muž Huan Peron, je trajao nekoliko meseci jer su profesori anatomije izvršili nekoliko hemijskih kupki i injekcija. Na kraju se njeno telo toliko smanjilo da je bilo veličine 12-godišnje devojčice i prazno poput lutke iz izloga
Nakon što je Peron smenjen 1955. godine, novi režim je naredio da se telo Eve Peron sahrani na tajnom mestu u Italiji. Ali Peronovi sledbenici su zahtevali da im se vrati telo, koje je na kraju i ekshumirano i prebačeno u vilu u Madridu gde je Huan izbegao. Zatim je njegova nova žena stavila Evino telo kao eksponat u trpezariji.
Telo Eve Peron se danas nalazi u sefu u Buenos Arijesu.
Džozef Hajdn
Austrijski kompozitor je bio žrtva frenologije, pseudo-nauke iz 19. veka po kojoj je bilo moguće otkriti tajne mozga merenjem lobanje. Nakon njegove smrti 1899. godine, njegov prijatelj Rozenbaum, koji je bio opčinjen frenologijom, odlučio je da mora da ima kompozitorovu lobanju, pa je za vreme Hajdnove sahrane podmitio kopača na groblju da mu da Hajdnovu odrubljenu glavu.
Narednih 10 godina Rozenbaum je držao lobanju izloženu u svojoj kući. Tada je princ Nikolaus Esterhazi, koji je bio Hajdnov ktitor, odlučio da veliki kompozitor mora da ima grandiozniju sahranu i naredio da se telo ekshumira. Međutim, kada je policija našla telo bez glave naredila je pretres Rozenbaumove kuće.
Međutim, on je lobanju sakrio ispod madraca na kojem je, tokom pretresa, ležala njegova žena, pa je policija nije pronašla. Hajdnova glava je tek nakon jednog veka ponovo sjedinjena sa ostatkom njegovog tela.
Oliver Kromvel
Čovek koji je naredio egzekuciju Čarlsa I sahranjen je uz veliku pompu. Ali ga je 1661. godine osvetoljubivi Čarls II ekshumirao i iskasapio. Više od 10 godina Kromvelova balzamova glava je bila nabijena na šiljak na vrhu Parlamenta, pre nego je usred oluje pala pored jednog čuvara, koji je tek na samrti priznao svojoj porodici da je ukrao Kromvelovu glavu i sakrio u dimnjak.
Njegova ćerka je prodala glavu, koja je na kraju izložena kao raritet u Londonu. Godinama je smatrano da glava ne pripada Kromvelu, ali je 1934. godine grupa stručnjaka uporedila sa bistom i posmrtnom maskom Olivera Kromvela i proglasila da je prava.
Glava je, sa preostalim delovima posmrtnih ostataka sahranjena 1960. godine na Kembridžu, gde je Kromvel pohađao koledž.
D.H.Lorens
Slavni pesnik umro je od tuberkuloze 1930. godine u Francuskoj. Pošto nije ostavio nikakve želje po pitanju sahrane, njegova udovica Frieda je želela da ga odnese na njihov ranč u Taosu, Novom Meksiku. Nakon pet godina njen novi ljubavnik krenuo je put Taosa sa urnom u kojoj su bili Lorensovi posmrtni ostaci.
Međutim, slučajno je zaboravio urnu na železničkoj stanici u Taosu. Lorenskov prijatelj, koji je takođe bio pesnik, pronašao je urnu i vratio je Friedi, ali je mali deo pepela zadržao za sebe. Tvrdio je da je po malo pepela sipao svako jutro sebi u čaj ne bi li upio malo piščeve genijalnosti.
Džeronimo
Veliki ratnik je sahranjen u rezervatu u Oklahomi 1909. godine. Sve do 80tih godina prošlog veka njegovo telo je ostalo netaknuto. Međutim, jedan anonimni izvor javio je vođama Apača da se Džeronimova glava nalazi u staklenoj kutiji u sedištu Američke najtajnijeg i najekskluzivnijeg studentskog bratstva “Lobanje i Kosti” sa Univerziteta Jejl.
Prema rečima tajnog doušnika, otac predsednika Džordža Buša i deda Džordža Buša Mlađeg, koji su svi bili članovi tajnog bratstva, je ukrao lobanju iz Džeronimovog groba. Ona je izložena u kući bratstva i novi članovi su morali da je poljube prilikom inicijacije. Istoričari tvrde da je ukradena pograšna lobanja i da su studenti greškom upali u grobnicu drugog indijanskog poglavice, prenosi Daily mail.