Svi znaju da se koža mora čuvati na suncu, no moraju i oči. Sunčeva svjetlost se sastoji od tri vrste UV zraka (UVA, UVB i UVC). Prva dva su najveći rizik po zdravlje.
Bolno stanje očiju
UV zračenje prisutno je cijelo vrijeme, čak i u danima kada je oblačno i hladno, piše The Sun. Očni kirurg u očnoj klinici u Londonu dr. Samer Hamadar objasnio je da sunčeve UVB zrake mogu oštetiti rožnicu oka i uzrokovati fotokeratitis, bolno stanje očiju koje koje nalikuje opeklinama od sunca unutar oka, a koje se javlja uslijed dužeg izlaganja očiju nevidljivim ultraljubičastim (UV) zrakama.
Ovo stanje naziva se i ''snježna sljepoća'', jer je često među
skijašima i snowboarderima. Kao i među onima koji često plivaju,
šetaju u prirodi ili koriste solarije. Fotokeratitis uzrokuje
upalu rožnice, što može dovesti do zamagljenog vida, promjena
boje u vidu, glavobolje i osjećaja nagrizanja u očima.
Što je osoba dulje izložena, simptomi su ozbiljniji, ipak ne bi
trebali trajati predugo.
Oftalmologinja dr. Roshni Kanabar kaže da oboljeli mogu imati 'krvave' oči koje su zbog oštećene rožnice bolne i preosjetljive na svjetlost, a neki fotokeratitis opisuju kao 'osjećaj da im je pijesak u oku kad trepnu'.
Savjeti stručnjaka
''Simptomi su obično kratkotrajni, a nelagodu mogu ublažiti kapi i masti za oči'', kazala je dr. Kanabar.
Ona upozorava i da dugoročni učinci izlaganju UV zrakama mogu ugroziti vid. Iako većina nas oštećenja od sunca povezuje s kožom, utvrđeno je da je to još ozbiljnije u očima.
Ovo su neki od savjeta koje stručnjaci preporučuju kako bi zaštitili svoje oči.
- nosite sunčane naočale
- idite redovito na oftalmološke preglede
- nosite šešir
- izbjegavajte solarije
Nošenje sunčanih naočala preporučuje se i za djecu. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, djeca su više izložena suncu nego odrasli. Procjene sugeriraju da je do 80 posto čovjekove životne izloženosti UV zračenju dogodilo prije navršene osamnaeste.