Na Novom Zelandu pronađen živi dinosaur

Vrsta tuatara donedavno je smatrana tek endemskom vrstom guštera koja obitava na teško dostupnim otočićima oko Novog Zelanda.

7.3.2011.
11:48
VOYO logo

Možda najviše fascinira to da ovaj mali dinosaur, koji naraste do 80 centimetara, ne mora konzumirati vodu kako bi preživio, a dovoljno mu je da udahne samo jednom svakih sat vremena.

Možda su mu baš ta svojstva omogućila da, uz krokodile, postane najotpornija i najdugovječnija vrsta. Ono što mu baš ne ide u prilog je brzina kojom se razmnožava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, tuatara dostiže spolnu zrelost tek nakon 15, 20 godina života, a razdoblje od začeća do novog potomka traje dvije do pet godina. Prosječan životni vijek ovog dinosaura je 60 godina, unatoč tome što mogu doživjeti i 100, pa čak i 200 godina.

Još jedna zanimljivost vezana uz vrstu je da se rađa s trećim okom, za koje se isprva mislilo da je nefunkcionalno. No, oko koje raste na 'čelu', ispod tankog sloja kože, s vremenom postane nevidljivo jer se koža koja ga prekriva zadeblja. Ovo je ujedno i jedina poznata vrsta s tri oka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za mnoge je postojanje ove vrste samo još jedan dokaz da postoje još neotkrivene vrste i primjerci iz davnina, od kojih je najpoznatije Nessie, čudovište iz Loch Nessa.

I dok ima onih koji jedva čekaju susret s izvanzemaljcima i njihovom mističnom kulturom, drugi smatraju da za takvo što nismo spremni s obzirom da još nismo otkrili niti sve misterije vlastitog planeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo