Avi Loeb, astronom koji je nedavno ustvrdio da je međuzvjezdani asteroid Oumuamua koji je prošao kroz Sunčev sustav zapravo letjelica izvanzemaljaca, objasnio je i zašto nas nisu posjetili. Prema Loebu, Zemlja jednostavno nije osobito primamljiva izvanzemaljcima.
"Najčešće zvijezde u našoj galaksiji su crveni patuljci", rekao je i pojasnio zašto je to važno: "Većina zvijezda ima otprilike tek desetinu mase našeg Sunca i dvostruko je hladnija, pa je crvena", istaknuo je prenosi LAD. Također, takve relativno hladne zvijezde, sporo sagorijevaju pa i traju najdulje što pruža dovoljno vremena evoluciji kako bi se razvila civilizacija.
Većina bića ima drugačije oči
No osim dugog vijeka, njihovo sporo sagorijevanje ima i drugu posljedicu. "Zrače uglavnom infracrveno zračenje pa ako postoji život na planetima koji kruže oko takvih zvijezda, taj život bi imao oči prilagođene infracrvenom zračenju, a trava na njima ne bi bila zelena nego tamnocrvena", ističe.
"Dakle, ako se stavite u perspektivu međuzvjezdanog putnika, oni neće baš predstavljati Zemlju kao poželjnu destinaciju jer zbog infracrvenih očiju većine bića u Mliječnoj stazi zelena trava nije baš primamljiva. Oni žele tamnocrvenu travu. To bi moglo biti jedno od objašnjenja Fermijevog paradoksa", pojašnjava.
Dodaje kako baš ne pomaže ni naša inteligencija, odnosno nedostatak iste. "Lako moguće da nismo primamljivi i zbog inteligencije. Iz nekog razloga ne surađujemo i to jasno pokazuje da nismo inteligentni".