MRAČNA PERSPEKTIVA /

Čovječanstvu prijeti kolaps: Pomoću računala su dobili jezivo precizno 'proročanstvo' i, nažalost, zasad se ostvaruje

Image
Foto: Profimedia

Model koji predviđa smak svijeta zbog nedostataka resursa je prvi put napravljen 1972. Od tada, studije samo potvrđuju njegova jeziva predviđanja

26.1.2022.
17:35
Profimedia
VOYO logo

Još 1970-ih znanstvenici su koristili računalno modeliranje kako bi predvidjeli kada će započeti pad društva i prema njihovim nalazima možda ne biste željeli praviti nikakve dugoročne planove.

'Granica rasta'

Znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT) promatrali su uzorke podataka iz raznih čimbenika, kao što su stanovništvo, prirodni resursi i potrošnja energije, kako bi saznali kada ćemo doživjeti potpuni društveni kolaps.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'MOTOR KLIME' OZBILJNO JE UGROŽEN /

Vrijeme će se značajno promijeniti u cijelom svijetu? 'Kolaps sustava mogao bi imati strašne posljedice'

Image
'MOTOR KLIME' OZBILJNO JE UGROŽEN /

Vrijeme će se značajno promijeniti u cijelom svijetu? 'Kolaps sustava mogao bi imati strašne posljedice'

Zaključak je da kolaps društva počinje sredinom 21. stoljeća - točnije 2040. godine.

Studija tima, koju je objavio Rimski klub, identificirala je nadolazeće 'granice rasta' koje će uzrokovati industrijski kolaps. Međutim, u to vrijeme izvješće nije shvaćano previše ozbiljno, štoviše izazvalo je podsmijeh, prenosi Lad Bible.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No 2009. godine, drugi tim istraživača napravio je sličnu studiju, koju je objavio American Scientist, i zaključio da rezultati modela prate ta predviđanja čak 35 godina kasnije (uz nekoliko odgovarajućih pretpostavki). 

Ističu kako je "važno prepoznati da predviđanja nisu poništena i da se zapravo čine sasvim točnima. Ne znamo niti jedan model koji su napravili ekonomisti koji bi bio toliko točan u tako dugom vremenskom razdoblju", zaključuju.

Sumorna predviđanja samo se potvrđuju

I prošle godine, nizozemska istraživačica održivosti Gaya Herrington također je potvrdila pomalo sumorna predviđanja u studiji.

U razgovoru za Guardian, Herrington, koja radi u multinacionalnoj računovodstvenoj tvrtki KPMG, rekla je: "Iz perspektive istraživanja, smatrala sam da bi provjera podataka desetljećima starog modela u odnosu na empirijska zapažanja bila zanimljiva vježba."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A rezultati su sumorni, kaže Herrington.

'Još imamo izbor'

Trenutni podaci potpuno su u skladu s predviđanjima iz 1972. godine, a koja su imala lošiji scenarij da se gospodarski rast zaustavi na kraju ovog desetljeća i kolabira oko 10 godina kasnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Herrington ima i malo optimističnih vijesti.

Za Guardian je rekla: "Ključni nalaz moje studije je da još uvijek imamo izbor - okrenuti se prema scenariju koji ne završava kolapsom", kaže.

"Uz inovacije u poslovanju, zajedno s novim razvojem vlada i civilnog društva, nastavak ažuriranja modela pruža još jednu perspektivu na izazove i prilike koje imamo da stvorimo održiviji svijet."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo